Σέλτικς – Χοκς 105-95: Όγδοη διαδοχική νίκη των «Κελτών» με «38άρα» Τέιτουμ

Σέλτικς – Χοκς 105-95: Όγδοη διαδοχική νίκη των «Κελτών» στην κανονική περίοδο του NBA με «38άρα» του Τζέισον Τέιτουμ.

Οι Σέλτικς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους Χοκς, αλλά αξιοποίησαν το επιβλητικό τους τρίτο δωδεκάλεπτο για να φτάσουν τελικά σε μία σπουδαία νίκη με 105-95 και να επεκτείνουν το νικηφόρο σερί τους στα οκτώ ματς.

Τα «γεράκια» προηγήθηκαν με +15 στο πρώτο δωδεκάλεπτο (13-28) και μέχρι το φινάλε της δεύτερης περιόδου υπερείχαν ολοκληρωτικά των αντιπάλων τους στο παρκέ του TD Garden (45-55 σκορ ημιχρόνου).

Η τρίτη περίοδος, όμως, ήταν μία διαφορετική ιστορία, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν διαμετρικά αντίθετη εικόνα συγκριτικά με το πρώτο μισό. Με τους Τέιτουμ και Μπράουν να κουβαλούν το επιθετικό φορτίο, οι «Κέλτες» διαμόρφωσαν ένα 42-23 επί μέρους σκορ στην τρίτη περίοδο, την οποία και έκλεισαν με καθαρό προβάδισμα 9 πόντων (87-78).

Επτά γρήγοροι πόντοι του Μπογκντάνοβιτς στις αρχές της τέταρτης περιόδου επέφεραν μία ελαφρά μείωση της διαφοράς στους 5 πόντους (89-84), αλλά εν ριπή οφθαλμού ο Τέιτουμ, συνεπικουρούμενος από τον Γουίλιαμς, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (97-84), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στη συνέχεια αλλά να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς.

Για τους Σέλτικς, οι οποίοι με 33-25 ρεκόρ βρίσκονται πια εντός της ζώνης των Playoffs, στην 6η θέση της Ανατολής, ο Τέιτουμ «διέλυσε» στη στατιστική με 38 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ, ενώ οι Μπράουν, Γουάιτ και Σμαρτ προσέθεσαν από 17, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Εξωφενική «μοναξιά» για τους Χοκς, που υποχώρησαν στο 26-30 ρεκόρ, είχαν οι Γιανγκ και Μπογκντάνοβιτς, οι οποίοι σημείωσαν 30 πόντους και 10 ασίστ και 26 πόντους κατ’ αντιστοιχία, αλλά έμειναν χωρίς στηρίγματα από τους συμπαίκτες τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-28, 45-55, 87-78, 105-95