Μπακς – Πέισερς 128-119: «Υπερηχητικός» Γιάννης, έσπασε όλα τα... κοντέρ με 50 πόντους!

Μπακς – Πέισερς 128-119: Υπερηχητικός Γιάννης, έσπασε όλα τα κοντέρ με 50 πόντους!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε με πολύ… άγριες διαθέσεις στην αγωνιστική δράση και με season-high 50 πόντων οδήγησε τους Μπακς σε εντός έδρας νίκη επί των αξιόμαχων Πέισερς (128-119), η οποία έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί δύο αγώνων των πρωταθλητών του NBA.

Δύο ήττες στη σειρά ήταν πολλές για τους Μπακς. Οι πρωταθλητές εκμεταλλεύτηκαν την επιστροφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην αγωνιστική δράση (μετά από απουσία ενός αγώνα), υποτάσσοντας τους Πέισερς στο Fiserv Forum.

Το ματς έμοιαζε με… βούτυρο στο ψωμί των «ελαφιών», δεδομένου ότι είχαν απέναντί τους μία ομάδα την οποία είχαν κερδίσει και στα τρία προηγούμενα ματς της τρέχουσας σεζόν και συνολικά στα 11 από τα προηγούμενα 12 ματς, που συν τοις άλλοις ήταν και λαβωμένη, με τους Μάλκολμ Μπρόγκντον, Κρις Ντουάρτε, Μάιλς Τέρνερ, Αϊζάια Τζάκσον, Τι Τζέι Γουόρεν και Τι Τζέι ΜακΚόνελ να βρίσκονται στα… πιτς.

Οι – δίχως Τζορτζ Χιλ, Γουέσλι Μάθιους, Πατ Κόνατον και Μπρουκ Λόπεζ – Μπακς έκαναν το 4/4 για φέτος απέναντι στους «Ινδιάνους» και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 35-23, παραμένοντας σε τροχιά τετράδας στην Ανατολική Περιφέρεια. Οι Πέισερς ηττήθηκαν για έβδομο διαδοχικό ματς και υποχώρησαν 19-40.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε εμφάνιση-όνειρο και «απείλησε» να καταρρίψει το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους, το οποίο κρατάει από τις 17 Μαρτίου 2019 με τους 52 πόντους που είχε σημειώσει σε αγώνα των Μπακς με τους Σίξερς. Ο «Greek Freak» σταμάτησε στους 50 πόντους έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (14/18 βολές, 15/18 δίποντα και 2/3 τρίποντα). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ακροτελεύτιο λεπτό του ματς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ καριέρας του, όμως αστόχησε σε ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών. Περαιτέρω, είχε 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη και 3 φάουλ σε 36’08” συμμετοχής.

Από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του ξεχώρισαν οι Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μπάντι Χιλντ ήταν στη «ζώνη του λυκόφωτος» με 36 πόντους και 8/12 τρίποντα, ενώ ο Τάιρις Χάλιμπερτον είχε ένα άρτιο οργανωτικά παιχνίδι, σημειώνοντας 17 πόντους και 8 ασίστ στη στατιστική του.

Ο αγώνας

Οι Μπακς όρισαν από την αρχή γρήγορο τέμπο στο ματς, με ενέργεια στην άμυνα και αρκετό τρέξιμο στο τρανζίσιον. Το πρώτο τάιμ-άουτ στο 3’ τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 12-8, με τους Αντετοκούνμπο, Μίντλετον και Πόρτις να ξεκινούν με 4 πόντους έκαστος.

Ο Γιάννης συνέχισε να κάνει θραύση στο «βαμμένο» και στο 7’ άνοιξε τη διαφορά στο +8 υπέρ των Μπακς με σουτ από την περίμετρο (21-13). Οι Μπακς διατήρησαν το προβάδισμα και μετά την έξοδο του Γιάννη από το παρκέ για τις πρώτες ανάσες, με τον Μαμουκελασβίλι να φέρνει εις πέρας την αποστολή που του ανατέθηκε στο «5» και να γράφει με δίποντο τον επίλογο στο πρώτο δωδεκάλεπτο (34-27).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πέισερς αύξησαν την παραγωγικότητά τους, με τους Χιλντ και Χάλιμπερτον στα κουμάντα, ενώ στην άμυνα προσπάθησαν να περιορίσουν τη δράση του Γιάννη με βοήθειες. Η τακτική τους έδειξε να πιάνει τόπο στην αρχή και στο 15’ προσπέρασαν με +2 στο σκορ (46-48), έπειτα από έναν καταιγισμό τριπόντων. Οι Μπακς, πάντως, αντέδρασαν άμεσα, βρίσκοντας λύσεις στη ζώνη των «Ινδιάνων» με τον μεστό Γουίτινγκτον, ο οποίος έδωσε και πάλι αέρα στους πρωταθλητές με +6 (56-50). Ο Γιάννης ανέλαβε από εκείνο το σημείο και πάλι δράση στο σκοράρισμα και έβαλε την υπογραφή του σε 14-2 επί μέρους σκορ που έτρεξαν οι Μπακς, σε λιγότερο από τρία λεπτά, μετά το προσπέρασμα των φιλοξενούμενων (60-50 στο 18’). Το πρώτο ημίχρονο, τελικά, ολοκληρώθηκε με τους Μπακς σε προβάδισμα έξι πόντων (69-63).

Το… beast mode του Γιάννη «λύγισε» τους σκληροτράχηλους Πέισερς

Ο Χιλντ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο, σκοράροντας δύο απανωτά τρίποντα για τη μειώση της διαφοράς στους δύο πόντους (71-69 στο 26′). Ακαριαία, ο Αντετοκούνμπο πήρε την κατάσταση πάνω του, σημειώνοντας επτά διαδοχικούς πόντους για την εκ νέου διεύρυνση της διαφοράς στο +9 υπέρ των Μπακς (78-69 στο 27′).

Οι Πέισερς, πάντως, αποδείχτηκαν σκληρά καρύδια και βρήκαν το σθένος να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, πιάνοντας εξαπίνης τους πρωταθλητές (86-83 στο 29′). Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τους Μπακς να έχουν σταθερά τον Γιάννη στην επίθεση αλλά αμυντικά να μην μπορούν να σταματήσουν τον Χάλιμπερτον και τα πικ εν ρολ των Πέισερς, οι οποίοι έφεραν το ματς σε απόσταση βολής δια χειρός Χάλιμπερτον (95-94) στα 55.7″ πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, με τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ να γράφουν τον επίλογο στο δωδεκάλεπτο (99-94).

Ο Αντετοκούνμπο επανήλθε στο παρκέ για την τελευταία περίοδο στο ματς και με δέκα πόντους από το 38ο ως το 41ο λεπτό επέκτεινε το προβάδισμα των Μπακς στους 13 πόντους (112-99), ουσιαστικά τελειώνοντας τη δουλειά για λογαριασμό της ομάδας του. Οι Πέισερς δεν είχαν ούτε το βάθος ούτε την ποιότητα για να ανατρέψουν τη διαφορά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και οι Μπακς με ψυχραιμία και τον Γιάννη να θέτει νέο φετινό ρεκόρ πόντων έφτασαν με σχετική ευκολία στη νίκη, η οποία τους δίνει ώθηση ενόψει των δύσκολων εντός έδρας αγώνων που έπονται κόντρα σε Σίξερς, Νετς, Χόρνετς και Χιτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-27, 69-63, 99-94, 128-119