Ελλάδα – Τουρκία 72-71: Πάμε σαν άλλοτε... με καρδιά και γαλανόλευκα όνειρα!

Σε ματς-θρίλερ στα Άνω Λιόσια, η Εθνική Ανδρών έφτασε σε μία δραματική και συνάμα εξόχως σημαντική νίκη επί της Τουρκίας (72-71), βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 2-1 στο δεύτερο γκρουπ της πρώτης προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Ένα αυθεντικό ελληνοτουρκικό ντέρμπι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Έλληνες και Τούρκοι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο πλαίσιο του δεύτερου γκρουπ της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Εν τέλει, η Ελλάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των αντιπάλων της με 72-71 και να φτάσει σε μία νίκη-χρυσάφι αναφορικά με τον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή του, κατάφερε να φτάσει από το… ζενίθ στο ναδίρ και τούμπαλιν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος ήταν αυτό που έφτασε στην επίτευξη του στόχου του, με τον Κώστα Παπανικολάου να αποδεικνύεται ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές και τον Σέιν Λάρκιν να αστοχεί στο τελευταίο σουτ στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες θα τα… ξαναπούν την ερχόμενη Δευτέρα στην Κωνσταντινούπολη (28/02, 19:00), με την Ελλάδα να επιζητά να κάνει το 2/2 και την Τουρκία να θέλει να… ρεφάρει μετά τη σημερινή ήττα.

Πρώτοι σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους έκαστος. Από δέκα πόντους σημείωσαν επίσης οι Κώστας Παπανικολάου και Βασίλης Μουράτος.

Από την Τουρκία ξεχώρισε ο Μελίχ Μαχμούτογλου με 21 πόντους. Σε μέτριο προς κακό παραγωγικά απόγευμα ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με μόλις 10 πόντους (3/9 σουτ εντός πεδιάς) και 9 ασίστ.

Υποτονική πρώτη περίοδος, σε… ρυθμό οι Τούρκοι

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν «φτωχό» για την Ελλάδα, η οποία έψαχνε να βρει λειτουργικά σχήματα και αυτό πήρε χρόνο. Πολλά λάθη, διαδοχικά άστοχα σουτ, κακές αποστάσεις. Παρότι υπήρξε εξαιρετική αναχαίτιση του Λάρκιν, η Τουρκία βρήκε στο πρόσωπο του Μαχμούτογλου τη βασική πηγή κινδύνου για την άμυνα της Εθνικής, με τον γκαρντ της Φενέρμπαχτσε να σκοράρει 8 πόντους για το 7-12 στο 5′. Οι αλλαγές του Μανωλόπουλου έφεραν άμεσα αποτελέσματα στην αμυντική συνοχή της «επίσημης αγαπημένης», τα οποία εκφράστηκαν με 6-0 σερί για το προσπέρασμα (13-12 στο 8′). Επιθετικά, όμως, η Ελλάδα δεν κατάφερε να βγει από το αδιέξοδο, ούσα αρκετά άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση. Ως εκ τούτου, οι Τούρκοι διαμόρφωσαν νέο 0-8 σερί στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με «απίθανο» buzzer beater του Ουλουμπάι για το 13-20.

«Μαέστρος» Σλούκας, πολύτιμοι Πρίντεζης και Μουράτος

Η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +10 με τρίποντο του Γκεγίκ στην πρώτη τουρκική επίθεση της δεύτερης περιόδου (13-23), αλλά η συνέχεια είχε χρώμα… γαλανόλευκο. Με επί μέρους 9-1 στο επόμενο δίλεπτο και πρωτοστάτες της ελληνικής αντεπίθεσης τους Πρίντεζη, Μουράτο και τον Καλαϊτζάκη σε ρόλο αμυντικού «εξολοθρευτή» του Λάρκιν, η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους (22-24) και το μομέντουμ άλλαξε χέρια, με τον κόσμο να μπαίνει επίσης στην εξίσωση. Η καλή πίεση συνεχίστηκε στην άμυνα και απέφερε καρπούς στην επίθεση, με τον Σλούκα… on fire από την περίμετρο. Ως παρεπόμενο, η Εθνική διαμόρφωσε σερί 11-0 για το 37-30 (19′), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με ελληνικό +8 (40-32)!

Βρήκε ρυθμό ο Λάρκιν και όλα ξανά από την αρχή

Η καθολική υπεροχή της Ελλάδας συνεχίστηκε για μερικά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο προτού ακολουθήσει… μπλακ-άουτ. Στο καλό διάστημα της Εθνικής, ο Λάρκιν… έσπαγε τα καλάθια (ακόμα και στα ελεύθερα σουτ), ο Σλούκας έπαιζε εξαιρετική άμυνα και συνάμα μοίραζε αφειδώς τις ασίστ, οι Αγραβάνης και Παπανικολάου ήταν άκρως παραγωγικοί και το ελληνικό προβάδισμα εκτινάχτηκε στο +15 (52-37 στο 24′). Η συνέχεια, όμως, ήταν διαμετρικά αντίθετη. Ο ελληνικός ρυθμός «πάγωσε» και το πρόβλημα ήταν -όπως και στην πρώτη περίοδο- αμυντικό. Σε πρώτη φάση, με 2-11 επί μέρους σκορ η διαφορά ελαττώθηκε στους 6 πόντους (54-48 στο 27′) και το ματς απέκτησε μετά από ώρα σασπένς. Η αλλαγή ρυθμού συνεχίστηκε όταν βρήκε επαφή με το καλάθι ο -άποντος έως εκείνο το χρονικό σημείο- Λάρκιν. Με δύο απανωτά τρίποντα του Αμερικανού πόιντ γκαρντ και μία ασίστ στον Μαχμούτογλου σε κατάσταση τρανζίσιον, η διαφορά εξανεμίστηκε και το ματς επί της ουσίας ξεκίνησε από το μηδέν (56-56 στο 28′), με την Ελλάδα να ολοκληρώνει την περίοδο με ισχνό +4 (60-56).

Δια πυρός και σιδήρου…

Ο Μουράτος απέδειξε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο γιατί είναι πολυτέλεια για την τωρινή εκδοχή της Εθνικής, ιδίως στο ρόλο που είχε σήμερα, σημειώνοντας έξι διαδοχικούς πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για την διεύρυνση του προβαδίσματος της Ελλάδας στο +10 (66-56). Ακολούθησε ένα νέο «νεκρό» διάστημα της Ελλάδας με… επιπτώσεις στο σκορ. Ο Μαχμούτογλου έγινε παράγοντας μετά την πρώτη περίοδο και με δύο δικά του απανωτά τρίποντα και τέσσερις διαδοχικές βολές, η Τουρκία προσπέρασε (66-67 στο 36′). Ο Λάρκιν με δύο εύστοχες βολές στο 1’54” πριν από τη λήξη έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Τούρκους (68-71), με τον Παπαγιάννη να δίνει ανάσα στο 1’39” (70-71). Οι κακές επιθέσεις εκατέρωθεν διαδέχτηκαν η μία την άλλη στο ακροτελεύτιο λεπτό. Ενώ, λοιπόν, όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα έγειρε υπέρ των Τούρκων, ο Γκεγίκ έκανε φάουλ-δώρο στα 3″ πάνω στον Παπανικολάου, ο οποίος με 2/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (72-71)! Στην τελευταία κατοχή, ο Λάρκιν βρήκε σίδερο από τη γωνία και το σύνθημα για τους πανηγυρισμούς δόθηκε στα Άνω Λιόσια, με την «επίσημη αγαπημένη» να κάνει ένα σπουδαίο βήμα πρόκρισης για τη δεύτερη προκριματική φάση!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71