Μπουλς – Μπακς 112-118: «Μαινόμενος ταύρος» ο Γιάννης και θρίαμβος των Μπακς στο Σικάγο

Οι Μπακς «δίπλωσαν» τις νίκες τους απέναντι στους Μπουλς, περνώντας δια πυρός και σιδήρου από το United Center (118-112). Μεγαλειώδης η εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον «Greek Freak» να καταγράφει double-double με 34 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι Μιλγουόκι Μπακς πραγματοποίησαν μία ακόμα ικανοποιητική εμφάνιση απέναντι σε ομάδα με κοινή πορεία και στόχους και έφτασαν σε εξέχουσα εκτός έδρας νίκη με 118-112 επί των Μπουλς, η οποία τους δίνει προβάδισμα έναντι των «ταύρων» στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην Ανατολική Περιφέρεια.

Οι δύο ομάδες έχουν πλέον αμφότερες 39-25 ρεκόρ, με τους Μπακς να μετρούν δύο νίκες απέναντι στους Μπουλς και να έχουν ως τώρα το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, ενώ απομένουν δύο ακόμα αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων ως το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Πολυτιμότερος παίκτης των Μπακς ήταν σε ακόμα ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος κατέγραψε 34 πόντους (10/19 βολές, 12/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη και 4 φάουλ σε 38’48” συμμετοχής. Ο Τζρου Χόλιντεϊ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και σπουδαίες άμυνες πάνω στον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, ενώ ο Κρις Μίντλετον προσέθεσε άλλους 22 πόντους στη συγκομιδή των «ελαφιών».

Ο Ζακ Λαβίν ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης από πλευράς Μπουλς, έχοντας 30 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να προσθέτει 29 πόντους (αλλά με μόλις 11/30 σουτ) και τον Νίκολα Βούτσεβιτς να συμπληρώνει 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι Μπακς «τρύπαγαν» στο ξεκίνημα με όποιον τρόπο ήθελαν την άμυνα των Μπουλς, έχοντας ως πρώτα «βιολιά» τους Πόρτις και Χόλιντεϊ (12-18 στο 6’).

Ο Λαβίν τιμωρούσε κάθε αμυντική αδράνεια των «ελαφιών» και με καλάθια στην απομόνωση ισοφάρισε σε 20-20 στο 8’. Ο ρυθμός χάλασε στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να κλείνουν τα πρώτα 12’ με απόλυτη ισορροπία στο σκορ (25-25).

Ο Αντετοκούνμπο ανέλαβε δράση στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο και ήταν ο ενορχηστρωτής ενός 4-16 επί μέρους σκορ που οικοδόμησαν τα «ελάφια» στα πρώτα τέσσερα λεπτά για το +12 (29-41).

Οι Μπουλς σταδιακά άρχισαν να βρίσκουν την ισορροπία τους σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις πόντους (47-51 στο 22’). Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με απόσταση τεσσάρων πόντων στο σκορ (53-57), με τους «ταύρους» να πλησιάζουν και στο -2 στο ακροτελεύτιο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Η επιστροφή του «Greek Freak» για την τρίτη περίοδο ήταν θεαματική και οι Μπακς επωφελήθηκαν από τις προσπάθειες του ηγέτη τους, παραμένοντας για μερικά λεπτά στην πρωτοπορία, έστω και με βραχεία κεφαλή (66-70 στο 29’).

Παρά ταύτα, οι Μπουλς δεν επέτρεψαν να ξεφύγει το ματς από τον έλεγχό τους, με τους ΝτεΡόζαν και Λαβίν να τους οδηγούν με ασφάλεια και να ισοφαρίζουν στο σκορ (74-74 στο 32’).

Ο διακόπτης γύρισε στη συνέχεια από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν το επί μέρους σκορ στο 15-4 και ξέφυγαν με +7 (83-76) χάρη σε απίστευτο κάρφωμα του Ντέρικ Τζόουνς μπροστά στον Αντετοκούνμπο.

Ακολούθως, ο ΝτεΡόζαν πήρε την… μπαγκέτα στο σκοράρισμα και έκλεισε το ιδανικό για τους Μπουλς τρίτο δωδεκάλεπτο με πέντε προσωπικούς πόντους στη σειρά (88-81).

Κρεσέντο Χόλιντεϊ, «τέρας ψυχραιμίας» ο Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς εξανέμισαν εν ριπή οφθαλμού στην τέταρτη περίοδο το ισχνό προβάδισμα των Μπουλς και το ματς απέκτησε… άγρια ομορφιά ενόψει της τελικής ευθείας του (93-93 στο 40’). Οι δύο ομάδες συνέχισαν το «σφιχταγκάλιασμα» στο σκορ, με τον Αντετοκούνμπο να βάζει τους πρωταθλητές με +1 στο τελευταίο εξάλεπτο της αναμέτρησης (99-100 στο 42’). Ο Χόλιντεϊ σκόραρε έξι απανωτούς πόντους και έδωσε αέρα πέντε πόντων στους Μπακς (107-112 στο 45’), γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Λαβίν σημείωσε κρίσιμο καλάθι στα 47.4” (109-112), όμως ο «Greek Freak» ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των προσωπικών και έδωσε ξανά μαξιλαράκι ασφαλείας στους Μπακς (109-114). Εν συνεχεία, ο Λαβίν «μπουμπούνησε» τρίποντο από τα 9 μέτρα στα 24.2” (112-114), με τους Μπουλς να πιάνονται… κοιμώμενοι μετά την επαναφορά και να δέχονται ένα «φτηνό» καλάθι από τον Κάρτερ (112-116), το οποίο αποδείχτηκε «μαχαιριά». Τελικά, δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι Μπακς πανηγύρισαν μία ακόμα σπουδαία νίκη ουσίας και ψυχολογίας.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-25, 53-57, 88-81, 112-118