Κολοσσός Ρόδου - Άρης 77-64: Νίκησαν ζώνη και απουσίες οι Ροδίτες

Κολοσσός Ρόδου – Άρης: Νίκησαν ζώνη και απουσίες οι Ροδίτες και επικράτησαν του Άρη με 77-64 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Δύο ομάδες με αρκετά προβλήματα και απουσίες που συναντήθηκαν για τη 16η αγωνιστική, με τον Κολοσσό Ρόδου εν τέλει να επικρατεί 77-64 του Άρη.

Ο Κολοσσός Ρόδου εξουθενωμένος από τον κορωνοϊό και την απουσία του Τιλί, κατάφερε να κερδίσει τον επίσης λαβωμένο Άρη των πολλών απουσιών. Το τελικό 77-64 ήρθε στο φινάλε, με τους κιτρινόμαυρους να παλεύουν διαρκώς με όσες δυνάμεις έχουν, βασιζόμενοι στον Κάουαν Τζούνιορ που σκόραρε 24 και τον Χάνλαν με 20, αλλά τα 23 λάθη τον «πλήγωσαν» στο φινάλε.

Μίλερ και Μομίροφ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Κολοσσού, με τον πρώτο να κάνει double double έχοντας 11 ριμπάουντ και τον Σλαφτσάκη να δίνει λύσεις επιθετικά.

Ο αγώνας

Οι Ροδίτες ήταν αυτοί που μπήκαν πιο ενεργά στην αναμέτρηση, παίρνοντας γρήγορα-γρήγορα ένα προβάδισμα με 9-4, πίσω από δύο σουτ του Ποτ. Η άμυνα ζώνης του Άρη όμως, μπορεί να υστέρησε στην προστασία του αμυντικού ριμπάουντ, αλλά κράτησε τον Κολοσσό πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα, περιορίζοντας και τους Φλόιντ, Γουίλιαμς. Μόλις ο Χάνλαν πήρε μπρος, οι κιτρινόμαυροι βρήκαν σκορ, με τον Καναδό να σκοράρει 8 πόντους και τον Άρη εν τέλει να κλείνει προηγούμενος με 13-16 την 1η περίοδο.

Ένα σερί 0-11 για τον Άρη έφερε την πρώτη μεγάλη διαφορά του παιχνιδιού μετά από 15 λεπτά. Με έναν απρόσμενο ήρωα, τον Καμάρα, να σκοράρει ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 20-29, όμως ο Κολοσσός με περισσότερη υπομονή και μεταφέροντας την μπάλα από μέσα προς τα έξω στη ζώνη και με τον Γουίλιαμς να σκοράρει από το τρίποντο, συνεπικουρούμενος από τον Ποτ, έτρεξε το δικό του 14-3 και προηγήθηκε με 34-32 στο ημίχρονο.

Με τον Κολοσσό να ορίζει το τέμπο, τίποτα δεν έμοιαζε στην 3η περίοδο ίδιο. Οι Ροδίτες έψαξαν γρήγορες επιθέσεις στα πρώτα 8 δευτερόλεπτα, είδαν τον Μομίροφ να ξαναβρίσκει το χέρι του και προηγήθηκαν με 49-42 στο 25′ και λίγο αργότερα με 55-45. Με τα φόργουορντ του Κολοσσού να λειτουργούν ως «σκαλοπάτι» από το high post, η ζώνη του Άρη «έσπασε», ενώ ο Χάνλαν ελέω κούρασης είχε τραβηγμένες επιλογές επιθετικά, με τον Κάουαν Τζούνιορ και τα «εκρηκτικά» drive του να οδηγούν τους Θεσσαλονικείς στο -6 (58-52) της 3ης περιόδου.

Με τους Σλαφτσάκη και Μαργαρίτη να οδηγούν την επίθεση του Κολοσσού στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Καντζούρη έφτασε ξανά στο +10 (64-54 στο 33′). Το σκορ μάλιστα κόλλησε για ένα δίλεπτο μέχρι να μιλήσει ο Λόκετ, με τον Καστρίτη να επιστρέφει σε man to man αλλά τα λάθη και οι χαμένες βολές να τον «πληγώνουν». Χάθηκαν ευκαιρίες να μειωθεί η διαφορά ακόμα περισσότερο, με τον Μομίροφ 1:33 πριν το φινάλε να σκοράρει για τρεις (72-62) και να δίνει οριστικό τέλος στα όνειρα των κιτρινόμαυρων και τον Κολοσσό να επικρατεί 77-64, φτάνοντας στο 7-1 στην έδρα του και εδραιώνοντας τη θέση του στην 4άδα.