ΑΕΚ - Απόλλων Πατρών 77-75: Έκανε τα εύκολα... δύσκολα, αλλά νίκησε Απόλλωνα και απουσίες!

ΑΕΚ – Απόλλων Πατρών: Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά νίκησε Απόλλωνα και απουσίες!

Κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες, η λαβωμένη ΑΕΚ έφτασε σε μία πολύ οριακή αλλά συνάμα σημαντική νίκη (77-75) επί του Απόλλωνα Πατρών στα Άνω Λιόσια, για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Όλα… στραβά και ανάποδα είχαν έρθει για την ΑΕΚ πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Πατρών για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ανγκόλα, Γκρίφιν και Λάνγκφορντ είχαν τεθεί εκτός μάχης, Μαυροειδής και Πετρόπουλος ήταν απροπόνητοι, Παππάς και Ράουτινς προερχόντουσαν από αποχή…

Με βάση, λοιπόν, την ψυχρή λογική, φαινόταν υπερβολικά δύσκολο να μην επηρεαστούν από τα τεκταινόμενα οι «κιτρινόμαυροι», ιδίως όταν απέναντι τους είχαν τον ανεβασμένο και ενισχυμένο με τον Σίμονς, Απόλλωνα.

Καίτοι, ο «Δικέφαλος του Νότου» κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο των Πατρινών, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 7-8 που τον φέρνει – προσωρινά – στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Στο 5-10 υποχώρησε ο Απόλλων, που έχασε έδαφος στη μάχη για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη οκτάδα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Παππάς και Χάμερ και 17 πόντους έκαστος. Μεστή εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Κουζέλογλου με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κολόμ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους και 12 ασίστ.

Διακριθέντες από πλευράς Απόλλωνα ήταν ο Τσαλμπούρης με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σίμονς με 18 πόντους (στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Πάτρας) και ο ΜακΛίν με 16 πόντους.

Μαέστρος στο πικ εν ρολ ο Κολόμ, οδοστρωτήρας στο «ζωγραφιστό» ο Χάμερ

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο, κάνοντας σχέδον τέλειο επιθετικά παιχνίδι, τηρουμένων των αναλογιών. Ο Κολόμ διάβαζε τα πάντα στην ευάλωτη άμυνα του Απόλλωνα, ο Χάμερ έκανε θραύση στο πικ εν ρολ με τον Ισπανό και η Ένωση προηγήθηκε με 23-13 στο 6′, καθώς εκτός των άλλων έδειχνε ιδιαίτερη συνέπεια και από την περίμετρο. Ένα μίνι σερί του Απόλλωνα για το 23-17 δεν πτόησε του γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το άκρως παραγωγικό για εκείνους πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (30-20) και τον Κολόμ ήδη στις 7 ασίστ!

Καταβαραθρώθηκαν τα ποσοστά της ΑΕΚ, σόου από Σίμονς και Τσαλμπούρη

Φυσικά, αυτός ο ρυθμός ήταν αδύνατον να συνεχιστεί και στη δεύτερη περίοδο, όπως και αποδείχτηκε. Ο Απόλλων σταδιακά έκοψε τη δημιουργία της ΑΕΚ εντός της ρακέτας του και εξαργύρωσε τη βελτιωμένη του άμυνα, μειώνοντας τη διαφορά στο σκορ, η οποία είχε φτάσει ακόμα και στο +12 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» (35-23). Με τους Σίμονς και Τσαλμπούρη στις… επάλξεις, οι Πατρινοί εξανέμισαν τη διαφορά με 0-12 σερί (35-35 στο 16′), θέτοντας νέες βάσεις στο ματς. Ένα γρήγορο 6-0 της ΑΕΚ (41-35 στο 18′) δεν είχε συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά (41-41) και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με μειονέκτημα μόλις δύο πόντων στο σκορ (43-41), έχοντας κάνει την ολική επιστροφή στο σκορ.

X-factor ο Μαυροειδής, προσωρινή διακοπή

Ο Απόλλων επέστρεψε δριμύτερος για την τρίτη περίοδο, την ώρα που η ΑΕΚ έδειχνε πελαγωμένη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να χάσει κάθε επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Μετά από περισσότερα από πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν στο 45-48 υπέρ του Απόλλωνα, δείγμα της επιθετικής ανεπάρκειας της ΑΕΚ που είχε σημειώσει μόνο ένα καλάθι ως εκείνο το σημείο. Η είσοδος του μέχρι χθες κλινήρη Μαυροειδή έδωσε άλλον αέρα στην ΑΕΚ, η οποία προσπέρασε εκ νέου με +5 (56-51) χάρη σε έξι πόντους του Έλληνα ψηλού. Στο 1’37” πριν από το φινάλε, οι διαιτητές διέταξαν την προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης μέχρι να απομακρυνθούν κάποιοι φίλαθλοι από τις court seats, κάτι που «πάγωσε» τον ρυθμό, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο +5 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» (58-53).

Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά στο τέλος χαμογέλασε

Ο «Δικέφαλος του Νότου» βρήκε νέο εκφραστή στην επίθεση στο πρόσωπο του Παππά, ο οποίος με 10 πόντους ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου εκτίναξε το προβάδισμα της ΑΕΚ στο +15 (72-57) με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά για το φινάλε του ματς. Ο Απόλλων δεν κατέθεσε τα όπλα του και επιχείρησε την ύστατη αντεπίθεση. Με έλεγχο των ριμπάουντ και εξαιρετικές άμυνες, οι Πατρινοί κατάφεραν να εξαλείψουν το προβάδισμα της Ένωσης, μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη δυνατή τιμή της με καλάθι του Τσαλμπούρη στα 46″ πριν από το τέλος (76-75). Ο Κολόμ υπέπεσε σε φτηνό λάθος στα 28″, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να προσπεράσει και να «κλέψει» τη νίκη. Εντούτοις, δεν τα κατάφερε, με την ΑΕΚ να βγάζει την κρίσιμη άμυνα στην εκπνοή του αγώνα και να φτάνει δια πυρός και σιδήρου στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75