Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 70-82: «Σόκαραν» τους Μαδριλένους οι Βάσκοι

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 70-82: «Σόκαραν» τους Μαδριλένους οι Βάσκοι. Μία πολύ σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ (17-5) στη Μαδρίτη πανηγύρισε η Μπασκόνια (12-9) με 82-70.

Μία πολύ σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ (17-5) στη Μαδρίτη πανηγύρισε η Μπασκόνια (12-9) με 82-70.

Παρότι οι Βάσκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 38-29 στο ημίχρονο, έκαναν μία φανταστική επάνοδο και με τους Φοντέκιο, Κοστέλο κύριους εκφραστές της επιθετικής τους παραγωγής προηγήθηκαν με 52-57 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Οι Μαδριλένοι κόλλησαν στη δική τους επίθεση και η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι, με τον Ίνοχ να είναι πρώτος σκόρερ έχοντας 17 πόντους και τον Κοστέλο να συμπληρώνει 13.

Από την πλευρά της Ρεάλ ο κορυφαίος ήταν ο Ταβάρες που ολοκλήρωσε με 16, ενώ ο Ερτέλ έμεινε χαμηλά, παρά το εξαιρετικό του πρώτο ημίχρονο και η ομάδα του Λάσο υποχρεώθηκε στην ήττα με 82-70…

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-29, 52-57, 70-82