Προμηθέας Πάτρας - Ουλμ 79-68: Με συγκλονιστικό Γκραντ διατηρούν ελπίδες οι Πατρινοί

Προμηθέας Πάτρας – Ουλμ 79-68: Με συγκλονιστικό Γκραντ διατηρούν ελπίδες οι Πατρινοί. Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 79-68 της Ουλμ και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Με μία καταπληκτική εμφάνιση του Γκραντ, ο Προμηθέας υπέταξε την Ουλμ του Γιάκα Λάκοβιτς με 79-68 και πέτυχε την 4η νίκη του στη διοργάνωση, απέχοντας μία νίκη από την 8η θέση που εξασφαλίζει πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Γκραντ ήταν πραγματικά ανίκητος με 8/11 δίποντα και συνολικά 22 πόντους, μαζί με 11 ριμπάουντ, ενώ ακόμα 14 προσέθεσε ο Αγραβάνης και 11 ο Σίμπσον.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν από το -22 στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αυτό ήταν πρακτικά αδύνατο, παρότι η ζώνη έκανε τη δουλειά της. Κορυφαίος για την Ουλμ ήταν ο Κρίστον με 17 πόντους ενώ ο Μπλόσομγκεϊμ είχε 13.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας μπήκε ιδανικά στην αναμέτρηση, έχοντας ως στόχο να σκοράρει από τη ρακέτα, με τον Γκραντ να κάνει εντυπωσιακή δουλειά. Οι Πατρινοί με ένα καλάθι του Σίμπσον προηγήθηκαν 14-9, μετά από 7 λεπτά, ενώ με τη βοήθεια του Αγραβάνη έφτασαν και ως το 19-13, λίγο πριν το φινάλε της περιόδου.

Οι Γερμανοί ισοφάρισαν αλλά κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή του ο Τζεράι Γκραντ. Ο σέντερ του Προμηθέα έφτασε τους 10 πόντους (12 στο ημίχρονο) και το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων στο 11-2. Οι διαφορές έφτασαν και σε διψήφιες τιμές (34-23 στο 17′), με τον Μπρέντζελ να μειώνει και το ημίχρονο να κλείνει στο 36-28.

Η ομάδα του Ζούρου όχι μόνο υπερασπίστηκε τη διαφορά, αλλά έφτασε ως το +22, παρότι από την περίμετρο είχαν 4/14 τρίποντα ως το 30′. Ο Γκραντ συνέχισε να υπερφορτώνει το αντίπαλο καλάθι, φτάνοντας τους 22 πόντους και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 58-36 (στο 29′).

Και όμως από το 61-38 από το τρίποντο του Σίμπσον, ο Προμηθέας ένιωσε την απειλή, αφού κόλλησε επιθετικά στη ζώνη με προσαρμογές που εφάρμοσε ο Λάκοβιτς. Η Ουλμ επέστρεψε με τα καλάθια του Χέρκενχοφ και μείωσε σε 66-57, πέντε λεπτά πριν το φινάλε και σε 66-61 λίγο αργότερα από το τρίποτνο του Κρίστον, μέχρι να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Άντριτς. Ρέι και Αγραβάνης βρήκαν τις λύσεις στο φινάλε για να επικρατήσει τελικά ο Προμηθέας με 79-68, αποφεύγοντας τα… χειρότερα.