Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός 90-75: Αμυντικό βατερ-Λο

Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός 90-75: Αμυντικό βατερ-Λο. Ο Ολυμπιακός ξέχασε να παίξει άμυνα και ηττήθηκε 90-75 από την Άλμπα στο Βερολίνο για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Για ένα ολόκληρο παιχνίδι ο Ολυμπιακός κοιτούσε τους παίκτες της Άλμπα να σκοράρουν και τον Λο να τους «εκτελεί» με 27 πόντους (7 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και 5/6 τρίποντα. Παρότι προσπάθησε να επιστρέψει δύο φορές, η άμυνά του τον πρόδωσε και αυτήν τη φορά δεν είχε τον Ντόρσεϊ «καυτό» να τον τραβήξει επιθετικά, όπως στο Μόναχο.

Οι Γερμανοί σούταραν 13/21 τρίποντα απέναντι στα 4/15 του Ολυμπιακού και ο Σλούκας έμοιαζε απελπιστικά μόνος με τις 10 του ασίστ. Βεζένκοφ και Μάρτιν σκόραραν 19 και 17 αντίστοιχα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για τους «ερυθρολεύκους» που έκαναν ήττα… πισωγύρισμα όσον αφορά το κηνύγι της 3ης θέσης.

Βρήκε λύσεις με τον Φαλ στο ξεκίνημα

Ο άστοχος Ολυμπιακός της εκκίνησης έδωσε δικαιώματα στην Άλμπα. Με τους Γερμανούς να παίζουν όπως πάντα ελεύθερα και να βρίσκουν λύσεις στο transition, άντεξαν στις πέντε πρόωρες ανανεώσεις επιθέσεων των Πειραιωτών και προηγήθηκαν με 11-6, αφού ο Λάμερς έκανε δουλειά χαμηλά. Ένα τρίποντο του Γουόκαπ και η είσοδος του Σλούκα, πυροδότησαν τη μηχανή του Ολυμπιακού, που είχε μέχρι εκεί μοναδικό αποκούμπι τον Φαλ. Ο Βεζένκοφ βρήκε πέντε πόντους και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 14-17 μετά από εννέα λεπτά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε και τους δύο «μονομάχους» νευρικούς στην αρένα. Στα λάθη της επίθεσης έβαλε τέλος ο Σλούκας, που δημιούργησε τρεις φορές για τον Χασάν Μάρτιν και το δίδυμο αυτό πλήγωσε την Άλμπα. Ένα τρίποντο του Πρίντεζη διαμόρφωσε το 22-26, αλλά έκτοτε ο Ολυμπιακός σκόραρε ένα δίποντο για τέσσερα λεπτά, με τον Λο να παραμένει πρόβλημα. Ο γκαρντ της Άλμπα τιμώρησε όλες τις αλλαγές φτάνοντας είτε στο καλάθι, είτε εκτελώντας για τρεις (2/3 στο ημίχρονο) και η Άλμπα πέρασε ξανά μπροστά με 34-28 και 37-30 με το τέλος του ημιχρόνου, αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε ενέργεια στην άμυνα, σούταρε με 3/11 τρίποντα απέναντι στα 5/10 της Άλμπα και δεν εκμεταλλεύτηκε τα 8 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (8 έναντι 2).

Ασταμάτητος Λο και 13/21 τρίποντα η Άλμπα

Και αφού η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού -πλην Σλούκα- πήρε το απόλυτο μηδέν όταν πάτησε παρκέ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τους starters του στο δεύτερο μέρος. Ο Ντόρσεϊ και ο Βεζένκοφ οδήγησαν στπ 39-40 με καλάθι στο transition, αλλά ο Λο επέβαλε τον δικό του… νόμο. Με πέντε ακόμα πόντους έφτασε τους 19, με την Άλμπα να διατηρεί το +4 (46-42) ύστερα από 25 λεπτά. Ο Φαλ δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα απέναντι στους ημίψηλους φόργουορντ των Γερμανών και όσο ο Ολυμπιακός συνέχισε να αστοχεί, μοιραία έχανε την επαφή με το σκορ. Το τρίποντο του Σνάιντερ έφερε τα «άλμπατρος» στο 55-46, αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι του Βεζένκοφ κράτησαν χαμηλά τον δείκτη της διαφοράς (57-51) με το πέρας του 3ου δεκαλέπτου.

Η Άλμπα συνέχισε να έχει απαντήσεις με τα μεγάλα σουτ των Σίκμα και Σμιθ από την περίμετρο, σε οποιαδήποτε προσπάθεια του Ολυμπιακού για επιστροφή. Ο ρυθμός ήταν… τρελός και αυτό ευνοούσε τους γηπεδούχους που αρέσκονται στο να παίζουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Ο Λο έβαλε ξανά μεγάλο σουτ όταν ο Ολυμπιακός είχε πλησιάσει στους 4 (73-66) και έκτοτε πήρε φόρα ο Σμιθ. Η Άλμπα συνέχιζε να κινείται μακριά από την μπάλα, η δημιουργία έφερε ανενόχλητα σουτ και από τη στιγμή που έμπαιναν όλα στο παιχνίδι μπήκε τελεία. Οι Βερολινέζοι προηγήθηκαν και με 85-68, με τον Ολυμπιακό απλώς να μειώνει στο 90-75 και τον Λο να στήνει το δικό του… πάρτι επί 40 λεπτά στο γήπεδο, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με τους 27 του πόντους.