Σαν Πάμπλο Μπούργος - Ρεάλ Μαδρίτης 70-85: Με Γιαμπουσέλε «οδηγό» η «βασίλισσα»

Σαν Πάμπλο Μπούργος – Ρεάλ Μαδρίτης 70-85: Με Γιαμπουσέλε «οδηγό»

Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε είχε… κέφια και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με σχετική άνεση (85-70) από την έδρα της Σαν Πάμπλο Μπούργος, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Η Ρεάλ Μαδρίτης γύρισε στα θετικά αποτελέσματα στο πλαίσιο του ισπανικού πρωταθλήματος, περνώντας νικηφόρα με 85-70 από την έδρα της Σαν Πάμπλο Μπούργος, για την 24η αγωνιστική.

Οι Μαδριλένοι έβαλαν από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για τη νίκη, χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (30-41). Η διαφορά άνοιξε στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο +16 (47-63), με τους γηπεδούχους να καταθέτουν εν τέλει τα όπλα τους στην τέταρτη περίοδο και να υποκλίνονται στην ανωτερότητα της «βασίλισσας».

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βελτίωσε το ρεκόρ της στο 18-5 και παρέμεινε στο… ρετιρέ της κατάταξης, την ώρα που η Μπούργος είδε να μπαίνει τέλος σε νικηφόρο σερί τριών αγώνων και υποχώρησε στο 7-15, το οποίο τη φέρνει στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 20 πόντους, ενώ οι Αλμπέρτο Αμπάλδε και Βενσάν Πουαριέ συμπλήρωσαν από 13 και 12 πόντους αντιστοίχως..

Από πλευράς γηπεδούχων, οι Λάντρι Νόκο και Τζάρελ Έντι σημείωσαν 14 πόντους έκαστος ηγήθηκαν, ενώ άλλους 12 πόντους προσέθεσε ο Τζούλιαν Γκαμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-41, 47-63, 70-85