Μονακό - Στρασμπούρ 105-103: «Λύτρωση» στην παράταση δια χειρός Μπέικον

Η Μονακό έκανε ανατροπή από το -15 και τελικά έριξε τη Στρασμπούρ στο καναβάτσο (105-103) χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον στην εκπνοή της παράτασης.

Τέλος καλό, όλα καλά για τη Μονακό, η οποία το βράδυ της Τετάρτης (16/03) πήρε μία πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη με 105-103 επί της Στρασμπούρ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το ματς, όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ, ήταν άκρως ανταγωνιστικό και κρίθηκε έπειτα από παράταση, αφού πρώτα η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων με την οποία έχανε στα μέσα της τρίτης περίοδου (49-64). Ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε την τελευταία κατοχή στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και με αποφασιστικότητα, νίκησε χρόνο και αντιπάλους και οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (89-89).

Στην παράταση, ο εκληκτικός Άλφα Ντιαλό κράτησε όρθια την ομάδα του στο σκοράρισμα, προτού έρθει ο Ντουέιν Μπέικον να «υπογράψει» τη νίκη της Μονακό με τρίποντο-μαχαιριά στην καρδιά των φιλοξενούμενων ακριβώς με την εκπνοή του αγώνα.

Η «Σταχτοπούτα» της φετινής EuroLeague έφτασε αισίως τις πέντε διαδοχικές νίκες στη γαλλική λίγκα και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 16-7, ούσα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από την πρωτοπόρο Λεβαλουά (17-6). Η Στρασμπούρ υποχώρησε στην 7η θέση της κατάταξης έχοντας 13-10 ρεκόρ.

Ο «λυτρωτής» Μπέικον σταμάτησε στους 24 πόντους και στα 8 ριμπάουντ και ήταν φυσικά ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών, οι οποίοι πήραν επίσης μεγάλες βοήθειες από τον Ντιαλό (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και τον Μάικ Τζέιμς (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ).

Κορυφαίοι από τους Αλσατούς ήταν οι Ματ Τόμας (20 πόντοι), Ίκε Ουντανό (19 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και Γκέιλορ Κουριέ (18 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-48, 68-71, 89-89, 105-103 (παρ.)