Ολυμπιακός: Μια φορά κι έναν καιρό ο Μπαρτζώκας έχανε από τον Παναθηναϊκό...

Ολυμπιακός: Μια φορά κι έναν καιρό ο Μπαρτζώκας έχανε από τον Παναθηναϊκό… Ο Αντώνης Καρπετόπουλος σχολιάζει το ντέρμπι πρωτιάς της Basket League

Δεν βλέπω τα ματς του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ, παρά πολύ σπάνια: έτσι κι αλλιώς ό,τι και να γίνει όλα θα κριθούν στα Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός του τέλους της σεζόν. Κάθισα όμως να δω το χθεσινό από αγνή περιέργεια διότι περίμενα ότι μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες ο ΠΑΟ θα έβγαζε μια κάποια αντίδραση: είχε να υπερασπιστεί το περίφημο πλεονέκτημα έδρας και είχε το αβαντάζ αυτό μετά την περίφημη εκείνη τελευταία νίκη του στο ΣΕΦ. Που όπως αποδείχτηκε είχε έρθει τότε γιατί ο Ολυμπιακός ήταν κομμάτι απροετοίμαστος στη διαχείριση του ματς – ίσως και να είχε υποτιμήσει τον αντίπαλό του. Πράγμα που έκτοτε δεν συνέβη ποτέ.

Και καλός να μην είναι πλέον ο Ολυμπιακός…

Θυμόσαστε τα χρόνια που ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε πρόβλημα με τον Παναθηναϊκό και έχανε παιγνίδια στα οποία ο Ολυμπιακός ήταν και καλύτερος;  Από όλα αυτά έμειναν μόνο κάτι μακρινές αναμνήσεις: σήμερα ο Μπαρτζώκας κερδίζει τον Παναθηναϊκό ακόμα κι αν ο Ολυμπιακός του δεν είναι σε μια από τις σπουδαίες βραδιές του τις οποίες βλέπουμε στην Ευρωλίγκα. Χθες για παράδειγμα ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΠΑΟ με τέσσερις παίκτες που έκαναν στοιχειωδώς καλά τη δουλειά τους. Ο ΜακΚίσικ επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φορμαρίσματος, ήταν πολύ καλός επιθετικά παίζοντας και για τον αόρατο χθες Ντόρσεϊ, αλλά έδωσε και βοήθειες στην άμυνα: ένα ριμπάουντ που αρπάζει από τον Παπαγιάννη βάζει τέλος στο ματς. Ο Σλούκας έκανε το γνωστό μεστό του παιγνίδι σκοράροντας 12 πόντους και δίνοντας και μερικές καταπληκτικές πάσες όταν ο Παπαγιάννης έβγαινε πάνω του. Ο Βεζένκοφ έκανε αθόρυβα το συνηθισμένο του νταμπλ νταμπλ παίρνοντας μόνος περισσότερα ριμπάουντ από όσα πήραν ο Φαλ και ο Παπαγιάννης μαζί. Κι ο Γουόκαπ μίλησε στο τέλος σβήνοντας τον Νέντοβιτς και συνεισφέροντας και επιθετικά. Κανείς από αυτούς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι έκανε κάποιου είδους καταπληκτικό ματς  – ακόμα κι ο καλύτερος όλων Σακίλ ΜακΚισικ έχει παίξει φέτος πολλά καλύτερα παιγνίδια. Οι τέσσερις ήταν απλά καλύτεροι από τους υπόλοιπους. Και στον Μπαρτζώκα αυτό αρκούσε.

Τρεις πόντους σε έξι λεπτά

Ο κόουτς του Ολυμπιακού ήταν ο καλύτερος διότι οι δύσκολες επιλογές του εν τέλει δικαιώθηκαν. Χρησιμοποίησε πολύ τον Λούτζη πιέζοντας με αυτόν τον Μέικον. Επέμενε με τον μπερδεμένο χθες στο μυαλό Ντόρσεϊ όσο αυτό ήταν απαραίτητο. Εστειλε ελάχιστα στο παρκέ τον Λαρεντζάκη και κράτησε στο ματς πολύ λίγο τον Πρίντεζη μολονότι του έλειπε ο Ζαν Σαρλ. Αλλά αυτό που εν τέλει είχε σημασία είναι ότι η ομάδα του επανέλαβε όσα είχε κάνει στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος: καθάρισε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο διάστημα του ματς δηλαδή που είχε αποδειχτεί μοιραίο στην μοναδική ήττα που ο Ολυμπιακός έχει φέτος από τον ΠΑΟ: σε αυτή για το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ. Στο κρίσιμο για την έκβαση του ματς τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαρτζώκας όπως και στον τελικό του κυπέλλου βρήκε μια πεντάδα που απαγόρευσε στον ΠΑΟ το εύκολο καλάθι. Ετσι η επιθετική δυσκολία του Ολυμπιακού που πέτυχε μόνο 68 πόντους γιατί δεν πήρε επιθετικά σχεδόν τίποτα από τους Ντόρσεϊ, Φαλ, Χασάν Μάρτιν και Πανανικολάου δεν φάνηκε. Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟ σκόραρε με το ζόρι: ένα φόλοου του Παπαγιάννη στην εκπνοή, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 62-68, του επέτρεψε να ξεπεράσει τους 10 πόντους. Στα έξι τελευταία λεπτά του ματς ο ΠΑΟ πέτυχε ένα τρίποντο με τον Παπαπέτρου και επί της ουσίας τίποτα άλλο! Μετά το τελευταίο του προβάδισμα (57-56) ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 12-3 χωρίς να ιδρώσει. Δεν ήταν όσο παραγωγικός μας έχει συνηθίσει, αλλά εντέλει κέρδισε εύκολα. Στο ρελαντί.

Θες να παίξουμε άμυνα;

Το έβλεπα το ματς και σκεφτόμουν ότι ο Μπαρτζώκας ήταν σαν να είπε στον Πρίφτη πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν αυτός θέλει να κριθεί το ματς στην άμυνα: μπορεί ο Ολυμπιακός να παίξει άμυνα καλύτερη. Το κανε μάλιστα με βασικό στην πεντάδα τον ανύπαρκτο επιθετικά Χασάν Μάρτιν που όμως στα μετόπισθεν, όπως και στον τελικό του κυπέλλου, έκανε καλή δουλειά. Το περίφημο small ball στο τέλος, η χρησιμοποίηση μιας πρακτικά κοντής πεντάδας που όμως αποτελούταν από παίκτες που έπαιζαν άμυνα στη μπάλα, μπέρδεψε πάρα πολύ τον ΠΑΟ που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα σωστά. Στη σούμα στο τέλος προκύπτει ότι ο γηπεδούχος ουσιαστικά έχασε το ματς όταν έφτασε πρώτος στα πέντε φάουλ. Εκτοτε η άμυνα στον Σλούκα και στον ΜακΚίσικ έγινε δύσκολη υπόθεση: οι δυο τους από τη γραμμή των βολών ήταν αλάνθαστοι.