Μπακς – Νετς 123-126: Ο Γιάννης βρήκε σίδερο και οι Νετς «επιβίωσαν» στο... θρίλερ

Μπακς – Νετς 123-126: Ο Γιάννης βρήκε… σίδερο και οι Νετς «απέδρασαν» από το Μιλγουόκι

Οι Μπρούκλιν Νετς «δραπέτευσαν» από το Μιλγουόκι με μία δραματική νίκη επί των Μπακς (126-123), σε μία βραδιά όπου ο Κάιρι Ίρβινγκ κατέγραψε την πιο παραγωγική του επίδοση για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, σημειώνοντας 38 πόντους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακός, αλλά στην εκπνοή της αναμέτρησης έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αστοχώντας σε buzzer beater τρίποντο.

Οι Νετς έβγαλαν αντίδραση κόντρα στους Μπακς, τους οποίους και κέρδισαν για πρώτη φορά στην εφετινή αγωνιστική περίοδο έπειτα από δύο μεγάλες σε έκταση ήττες απέναντί τους.

Η ομάδα της Νέας Υόρκης είχε εκτός μάχης τους Κέβιν Ντουράντ, Μπεν Σίμονς και Τζο Χάρις, όμως -σε αντίθεση με προηγούμενα ματς είχε αξιοπρόσεκτη πολυφωνία στην επίθεση και έναν Κάιρι Ίρβινγκ σε… ημιάγρια κατάσταση.

Ο «Uncle Drew» σημείωσε 38 πόντους σε 39 λεπτά, κάνοντας «χίλια κομμάτια» την άμυνα των Μπακς, η οποία έμοιαζε ανήμπορη να τον αναχαιτίσει. Για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 32-29 ρεκόρ, ο Σεθ Κάρι ήταν επίσης εξαιρετικός με 19 πόντους, ο Άντρε Ντράμοντ κυρίαρχος των «αιθέρων» με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μπρους Μπράουν με 15 πόντους. Ντεμπούτο για τον Γκόραν Ντράγκιτς με τη φανέλα των Νετς, με τον πολύπειρο Σλοβένο γκαρντ να σημειώνει 6 πόντους σε 14′ συμμετοχής.

Από την πλευρά των Μπακς, που υποχώρησαν στο 36-25 και στην πέμπτη θέση της Ανατολής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακός, καταγράφοντας 29 πόντους (12/16 βολές, 7/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 2 φάουλ σε 36’13” συμμετοχής, αλλά και… μοιραίος στο τελευταίο λεπτό, καθώς υπέπεσε σε κρίσιμο λάθος, δέχτηκε μπλοκ και αστόχησε στο τελευταίο σουτ που θα οδηγούσε το ματς σε παράταση. Εκθαμβωτικός ήταν και ο Μπόμπι Πόρτις, ο οποίος μέτρησε 30 πόντους με 8/14 τρίποντα και 12 ριμπάουντ, με τους Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ να συμπληρώνουν το γνωστό καρέ των κορυφαίων με 25 και 19 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Ο αγώνας

Ο Πόρτις ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά, σημειώνοντας 8 πόντους για το 16-8 των «ελαφιών» στο 5’. Ο «καυτός» Ίρβινγκ, συνεπικουρούμενος από τους Όλντριτζ και Ντράγκιτς, έφερε το ματς σε ισορροπία (23-23 στο 10’), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο finish στο πρώτο δωδεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισε στο 32-25, δια χειρός Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι Νεοϋορκέζοι εξανέμισαν εκ νέου το ισχνό προβάδισμα των Μπακς (35-35 στο 14’), αλλά στη συνέχεια τιμωρήθηκαν βάναυσα για την κακή τους περιφερειακή άμυνα, με τους πρωταθλητές να σημειώνουν έξι τρίποντα και να ανοίγουν τη διαφορά ξανά (57-49 στο 22’). Ο Ίρβινγκ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεμακρύνουν περαιτέρω, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τα «ελάφια» σε προβάδισμα έξι πόντων (59-53).

Αλλαγή ρυθμού

Το Μπρούκλιν επέστρεψε δριμύτερο μετά την ανάπαυλα, δείχνοντας πρόθεση να ανοίξει τον ρυθμό και να τρέξει ακατάπαυστα στο ανοιχτό γήπεδο. Με τους Ίρβινγκ, Τζόνσον και Κάρι σε «οίστρο», οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν ένα 0-12 σερί μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά και προηγήθηκαν με 70-76 στο 29’, αλλάζοντας τις ως τότε ισορροπίες του ματς. Οι Νετς συνέχισαν να δείχνουν συνέπεια από την περίμετρο και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο +13 (76-89), δημιουργώντας μία συνθήκη που είχε τους Μπακς με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Πόρτις ανέλαβε δράση στην πιο δύσκολη στιγμή και με οκτώ προσωπικούς πόντους στη σειρά κατέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (86-91 στο 34’), δίνοντας πνοή στην ομάδα του. Εν συνεχεία, ο Μίντλετον πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και με επτά πόντους στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου έφερε τους Μπακς σε απόσταση βολής (93-96).

Ο ασταμάτητος Πόρτις δεν έλεγε να χάσει… σουτ από τη μεγάλη άρκτο και οι Μπακς μετά από αρκετή ώρα προηγήθηκαν στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (104-100 στο 39′).

Μπλακ-άουτ οι Μπακς, νικητές στη… ρουλέτα των βολών οι Νετς

Οι Νετς έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο πιο καίριο σημείο της αναμέτρησης, γεγονός που επέτρεψε στους Μπακς να ξεφύγουν με +7 (112-105) με λιγότερα από πέντε λεπτά για το τέλος του ματς. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα έγερνε υπέρ των Μπακς, ακολούθησε «μπλακ-άουτ» των γηπεδούχων, οι οποίοι έχασαν την καλή ροή τους στην επίθεση και επιδόθηκαν σε ένα βιαστικό παιχνίδι, χωρίς στόχευση. Οι επιπτώσεις ήταν οδυνηρές. Με τον Ντράμοντ να κάνει θραύση μέσα στο «ζωγραφιστό» και τον Ίρβινγκ να «πυροβολεί» κατά ριπάς, οι Νετς έχτισαν 0-8 σερί και πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ (112-113), με το τελευταίο τρίλεπτο να μετατρέπεται σε «θρίλερ». Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με προβάδισμα δύο πόντων στο ακροτελεύτιο λεπτό (116-118), στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα. Εκεί, ο Αντετοκούνμπο υπέπεσε αρχικά σε «φτηνό» λάθος στα 50.7″ και στη συνέχεια δέχτηκε ένα μεγαλοπρεπές μπλοκ από τον Ντράμοντ στα 26.5″.

Ο Πόρτις δέχτηκε άλλο ένα μπλοκ από τον Τζόνσον στα 21,7″, με τον Ντράμοντ να ευστοχεί στη συνέχεια σε μία βολή και να γράφει το +3 των Νετς (116-119). Ο Άλεν κέρδισε φάουλ-δώρο από τον Ίρβινγκ σε προσπάθεια για τρίποντο με 14.6″ στο ρολόι, όμως σπατάλησε μία ελεύθερη βολή και οι Νετς διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία (118-119). Ο Ίρβινγκ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των προσωπικών στα 8.9″ (118-121), ενώ ακολούθησε ένα εύστοχο ζευγάρι βολών από τον Μίντλετον στα 7.7″ (120-121) και ένα ακόμα από τον Ίρβινγκ στα 7.3″ (120-123). Το μοτίβο των εύστοχων βολών έσπασε ο Χόλιντεϊ, ο οποίος αστόχησε σε μία βολή στα 6.7″ (121-123). Ωστόσο, ο Ίρβινγκ απέτυχε να το… τελειώσει στα 5.6″ έχοντας επίσης 1/2 βολές (121-124), δίνοντας ελπίδα στους Μπακς. Ο Γιάννης, από την πλευρά του, είχε 2/2 βολές στα 3.1″ (123-124), δείχνοντας την απαιτούμενη ψυχραιμία. Τελικά, το… γαϊτανάκι των βολών ολοκληρώθηκε με 2/2 δια χειρός Όλντριτζ για το τελικό 123-126. Ο «Greek Freak» βρήκε σουτ στην εκπνοή για να στείλει το ματς στην παράταση, το οποίο όμως κατέληξε εκτός στόχου, με τους Νετς να «δραπετεύουν» δια πυρός και σιδήρου με μία πολύ σημαντική νίκη από το Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-25, 59-53, 93-96, 123-126