NBA All Star Game 2022: «Εξωγήινος» Κάρι με 16 τρίποντα οδήγησε Αντετοκούνμπο και ΛεΜπρόν στη νίκη

NBA All Star Game 2022: «Εξωγήινος» Κάρι με 16 τρίποντα και 50 πόντους οδήγησε τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και ΛεΜπρόν Τζέιμς στη νίκη με 163-160 απέναντι στην ομάδα του Ντουράντ!

Μία βραδιά που τα είχε όλα διεξήχθη στο Κλίβελαντ, με το φετινό All Star Game να βγάζει νικήτρια ξανά την Team LeBron, την ώρα που ο Κάρι έβαλε 50 πόντους.

Η… βροχή των τριπόντων του Στεφ Κάρι ήταν το κερασάκι σε μία πλουσιοπάροχη τούρτα, που μας παρουσίασε η φετινή εκδοχή του All Star Game. Ο Στεφ σκόραρε 50 με 16 τρίποντα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσέθεσε άλλους 30 και έτσι η ομάδα του ΛεΜπρόν πήρε άλλη μία νίκη, με 163-160 απέναντι στην ομάδα του Ντουράντ, που παρά τους 36 πόντους του Εμπίντ αλλά και τους 20 του Μπούκερ, δεν είχε απάντηση στο φινάλε.

Βέβαια, το ματς επισκίασε η τελετή με τους 75 καλύτερους παίκτες όλων των εποχών στο ημίχρονο, μαζί με αυτούς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο αγώνας

Το πόσο μπορεί να ενδιαφέρει το ίδιο παιχνίδι και το αποτέλεσμα σε μία τέτοια βραδιά, φάνηκε από τις αντιδράσεις των ίδιων των παικτών. Ο Τζα Μοράντ ήταν ορεξάτος αλλά οι περισσότεροι στάθηκαν στα 7,25 για να δοκιμάζουν τρίποντα και αυτό έδωσε στον Κάρι την ευκαιρία να ξεκινήσει με 6/8, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου είχε ήδη 8/11, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (94-93).

Κάπου εκεί ο Κάρι δεν άφησε κανένα περιθώριο στα υπόλοιπα παιδάκια να παίξουν. Ο κορυφαίος σουτέρ τριπόντων του NBA σκόραρε 16 τρίποντα και έκανε ρεκόρ στην ιστορία του All Star Game. Η διαφορά έμεινε στον πόντο και με το φινάλε της 3ης περιόδου, με τον στόχο να πηγαίνει στους 163. Ο Λαβίν μείωσε σε απόσταση ενός (161-160) αλλά ο αρχηγός ΛεΜπρόν με ένα εκτός ισορροπίας σουτ χάρισε τη νίκη και παραμένει αήττητος σε All Star Game!

Team Durant-Τeam LeBron: 45-47, 94-93, 139-138, 160-163