Βοσνία - Ελλάδα 22-21: Δραματική πρόκριση για την Εθνική χάντμπολ γυναικών

handball.org.gr

Μεγάλη πρόκριση στη Β’ φάση των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών που υπέστη γλυκιά ήττα με 22-21 από τη Βοσνία στο Τσαζίν.

H Εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών εξασφάλισε την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023, παρά την ήττα της με 22-21 από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο Τσαζίν, αφού είχε κερδίσει με δύο γκολ, 23-21 στο πρώτο ματς της Πέμπτης στην ίδια πόλη.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου με 15/37 (40%) επεμβάσεις, εκ των οποίων οι 2 σε πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική επικράτησε με επιμέρους σκορ 12-8, ύστερα από ένα κακό πρώτο μέρος.

Η αντίπαλος της Ελλάδας για τα ματς του Απριλίου θα προκύψει από τις δέκα τελευταίες ομάδες του EURO 2022 που ολοκληρωθεί στις 20 Νοεμβρίου, συν την Τσεχία.

«Η άμυνα 5-1 και η Μάγδα ήταν τα δύο καθοριστικά στοιχεία που μας έδωσαν την πρόκριση. Όλα τα κορίτσια ήταν εκπληκτικά στο Β’ ημίχρονο με καθαρό μυαλό και μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Αυτή η γενιά χρειάζεται την προσοχή μας, αλλά περισσότερο θα πρέπει οι ίδιες οι αθλήτριες να συνειδητοποιήσουν τις δυνατότητες τους» είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Μεσσήνης.

ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ- ΕΛΛΑΔΑ 22-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-5, 10-7, 13-8, 14-9 (ημχ), 16-11, 18-15, 18-17, 20-18, 21-19, 22-21
ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Λατίφοβιτς, Ράιλιτς, Βράνσιτς 3, Κολάσινατς 4, Τόπτσιτς, Μ. Γκουντέλι 7, Ντέμιτς 5, Νταούτοβιτς 1, Κούλιτς, Μπόσνιακ 1, Γκαβρίλοβιτς, Μάγκιτς, Πίντρο, Αλίκαντιτς, Τόπιτς 1.
ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 2, Ζενέλι, Ζυγούρα 4, Κυρικλίδου, Τσικνάκη, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 1, Ντιμτσούδη, Μανιά 3, Κωστοπούλου, Κερλίδη 4, Στουγιαννίδου 2, Τροχίδου, Αργυροπούλου 3, Καραμάνου.
Διαιτητές: Ιβάνοβιτς- Βούισιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Ομπούτσινα (Σερβία), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 6/8-0/1