Ολυμπιακός - ΑΕΚ 24-21: Ερυθρόλευκο ποτάμι παρέσυρε την ΑΕΚ - Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 24-21 την ΑΕΚ στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στον Δούκα την Τρίτη, 9 Μαΐου στις 19:15.

Το τρίτο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός μετά την επιβλητική εμφάνισή του και νίκη επί της ΑΕΚ με 24-21 στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου στο ΔΑΚ της Αγίας Τριάδας.

Οι ερυθρόλευκοι, που είχαν κατακτήσει το τρόπαιο το 2018 και το 2019, είχαν ως ηγέτη τον εκπληκτικό Τόμας Μπάουερ κάτω από τα δοκάρια. Με πολυφωνία στην επίθεση πήραν από την αρχή το προβάδισμα και το κράτησαν με γρανιτένια άμυνα μέχρι το τέλος του αγώνα απέναντι σε μια ΑΕΚ που πάλευε κυρίως με τον Στίπε Μαντάλινιτς.

Στον τελικό ο Ολυμπιακός του Νίκου Γραμματικού θα αντιμετωπίσει τον Δούκα, που νίκησε νωρίτερα τον Διομήδη με 30-25 στην παράταση.

Το φιλμ του αγώνα

Εμπνευσμένοι από τις αποκρούσεις του Μπάουερ οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 4-1 και 5-2 στο 10′ και στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (7-3) με τον Δομπρή στο 17′ και στο 20λεπτο στα πέντε γκολ (8-3).

Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 23′ (10-5), αλλά με τα δύο γκολ του Λέμος η ΑΕΚ πλησίασε σε 10-7 και με τον Μαντάλινιτς, που πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στα δύο (11-9), που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ μείωσε στο γκολ, χωρίς να μπορέσει να ισοφαρίσει. Το 13-12 από τον Μαντάλινιτς ξεκίνησε μια νέα προσπάθεια της Ένωσης να περάσει μπροστά, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις στην άμυνα με τα ψηλά κορμιά και τον εκπληκτικό Μπάουερ και ξέφυγε με 16-12 στο 42′.

Ο Μαντάλινιτς μείωσε σε 17-14 στο 47′ και έμοιαζε να παλεύει μόνος του, μαζί με τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Μάτσκεβιτς, για να κρατήσει την ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Με τον Πασσιά να βρίσκει την τρύπα στην άμυνα της Ένωσης, ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +5 (21-16) στο 53′ και υπερασπίστηκε το σημαντικό αυτό προβάδισμα μέχρι το τέλος.