AEK - Ολυμπιακός 21-19: Μάτσκεβιτς και άμυνα από... γρανίτη έφερε το 1-0 για την Ένωση

Η Ένωση με ήρωα τον τερματοφύλακα της Ιβάν Μάτσκεβιτς σταμάτησε στο τελευταίο δεκάλεπτο τον Ολυμπιακό και τον νίκησε με 21-19 στο «Γ. Κασιμάτης» για το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Δραματικό ήταν το φινάλε στον πρώτο τελικό της Handball Premier με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 21-19 και το προβάδισμα με 1-0.

Καταλυτικό ρόλο στη νίκη της Ένωσης έπαιξε ο τερματοφύλακάς της βάν Μάτσκεβιτς, που κατέβασε τα ρολά στο τελευταίο δεκάλεπτο και επέτρεψε στην ομάδα του να ανατρέψει το σε βάρος της 19-18, παρά τη σαφή νευρικότητα των κιτρινόμαυρων που νωρίτερα είχαν απωλέσει διαφορά οχτώ τερμάτων.

Η συνέχεια στους τελικούς θα δοθεί την Τετάρτη (17/5, 19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης, που χρησιμοποιεί ως έδρα η ομάδα του Ολυμπιακού.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0. Στο 22′ είχε εκτινάξει τη διαφορά στα οχτώ γκολ 13-5 και το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά με 15-9, στο +6.

Μέχρι το 35′ τίποτα δεν είχε αλλάξει με την ΑΕΚ να προηγείται με 17-11 για να ακολουθήσει μια φάση που έμελλε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Πασσιάς και Οστρούτσκο βρέθηκαν στο τερέν ύστερα από δυνατά μαρκαρίσματα και ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Το επεισόδιο έληξε γρήγορα, αλλά η ΑΕΚ είχε χάσει το μομέντουμ και με όπλο τη δυνατή άμυνα του ο Ολυμπιακός στο 45′ ισοφάρισε σε 17-17 με σερί 6-0 και στο 50′ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, 19-18 με τον Παπαβασίλη.

Στο 55′ ο Ηλιόπουλος με το έκτο τέρμα του έβαλε και πάλι μπροστά την Ένωση για το 20-19. Στο επόμενο λεπτό ο Μάτσκεβιτς, έκανε μια πολύ καθοριστική απόκρουση στο πέναλτι το Δομπρή, η δεύτερη επέμβαση του Λευκορώσου σε σουτ από τα 7 μέτρα στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δίλεπτο έσπασαν καρδιές. Ο Παπαβασίλης σούταρε στο δοκάρι στο 58′ και μετά το τάιμ-άουτ του Αλέξη Αλβανού η ΑΕΚ βρέθηκε με την μπάλα στα χέρια 1:12 πριν από τη λήξη.

Ο Μπάουερ απέκρουσε εύκολα το σουτ του πρώτου σκόρερ της Ένωσης, Μαντάλινιτς και ο Ολυμπιακός είχε μια τελευταία επίθεση για να ισοφαρίσει. Σειρά του Νίκου Γραμματικού να καλέσει τάιμ-άουτ για την τελευταία ερυθρόλευκη επίθεση 46” πριν από το τέλος.

Η επίθεση βγήκε, ο Μοντόρο πέρασε την μπάλα σε θέση πίβοτ στον Γκρατζάν, αλλά ο Μάτσκεβιτς βγήκε νικητής και από αυτή τη μονομαχία στα 24” και ο Κεδέρης στην τελευταία φάση του αγώνα έγραψε το τελικό 21-19.