ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Το δύο στα δύο η ΑΕΚ στο «Α. Παπασταμάτης»

Κυριάρχησε των Κυπρίων η ΑΕΚ με πρώτο σκόρερ τον Τζηρά (11 γκολ) , ενώ στο άλλο ματς της δεύτερης ημέρας η Μέταλουργκ από τη Βόρεια Μακεδονία κατέβαλλε τον Διομήδη με 31-29.

Με την ΑΕΚ να επικρατεί της Ανόρθωσης με 34-24 ολοκληρώθηκε το βράδυ στο ΟΑΚΑ η δεύτερη μέρα στο διεθνές τουρνουά χάντμπολ «Ανδρέας Παπασταμάτης». Η «Ένωση» άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι με την ομάδα της Κύπρου (η οποία πέρυσι είχε φθάσει μέχρι τους «4» του EHF European Cup) και σταδιακά δημιούργησε καλή διαφορά. Πήγε και στο +12 και τελικά το ημίχρονο έληξε με 21-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Η Ανόρθωση μείωσε στα 8 γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι παραπάνω. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με μπροστάρη τον Τζηρά, που σημείωσε 11 γκολ και όπως χτες κόντρα στον Διομήδη νίκησε με 10 γκολ διαφορά (34-24).

Στο 11ο λεπτό υπήρξε μικρή διακοπή αγώνα, λόγω τραυματισμού του Χρήστου Κεδέρη, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Άτζελιτς, Μπουκοβίνας, Παπαδόπουλος, Αραμπατζής (2), Τζηράς (11), Νικολαΐδης (3), Μυλωνάς (2), Ηλιόπουλος (4), Πλάθα (1), Μόγια (4), Κοτσιώνης (1), Ουγκάλντε, Κεδέρης (5), Ζαρίκος, Παπαδιονυσίου (1).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Μηνά, Νούνγκοβιτς, Μωραΐτης, Κωνσταντίνου, Κρητικός (3), Αργυρού (1), Ασβεστάς, Κωνσταντίνος, Χρήστος Αργυρού (4), Τότος (5), Ξενοφώντος, Παπακυπριανού (3), Νικηφόρου, Μιμίκος (1), Κεσίδης (5), Ναν (2).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης μέρας του διεθνούς τουρνουά η Μέταλουργκ, ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας, κατέβαλλε τον Διομήδη Άργους με 31-29.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Ιβάν Μαρκούσι): Κρεμαστιώτης, Μάλλιος (12), Μάνθος (4), Τζιμπούλας (1), Μπρούνο (2), Σέβελεφ (1), Μούγιτς (2), Σέγιοβιτς, Αναγνωστόπουλος (5), Τσερνικάου, Μούγιτς Τζούρο, Κωστούλας, Χατζηκωνσταντίνου, Χιόνης (2).

ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ (Ζλάκτο Σανακιέφσκι): Πετρόφ (3), Μαρκόσκι, Ντούπιατσνεκ, Πετκόφσκι (4), Μπρέστοβατς, Χόρβατ (9), Ριμπέιρο (4), Λαζαρέφσκι (3), Οζτούρκ (5), Μίτικτς, Κακόφσκι, Μπαρντακόφσκι, Κοφιλόφσκι (1), Μανέ (2), Ολιβιέρ Νιοκάς, Κενίν Νιοκάς.