Ολυμπιακός-ΑΕΚ 33-29: «Ερυθρόλευκη» επιστροφή και Θρυλική κούπα!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 33-29, έκανε το 3/3 στην έδρα του στην σειρά των τελικών της Handball Premier και επέστεψε στην κορυφή του ελληνικού χαντμπολ! Το απίστευτο νούμερο των 314 τίτλων έφτασε ο «ερυθρόλευκος» οργανισμός!

Ο πέμπτο τελικός της Handball Premier ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ δεν διέφερε σε τίποτα από τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς καθώς ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο κιόλας λεπτό. H παράδοση της σειράς που θέλει νικητή τον γηπεδούχο επιβεβαιώθηκε και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην νίκη με 33-29 αλλά και τον τίτλο.

H AEK αν και φιλοξενούμενη έκανε πολύ καλή εκκίνηση στον αγώνα καθώς, αν και ήταν αυτή που δέχτηκε το πρώτο γκολ της συνάντησης έκανε άμεσα την ανατροπή σε 2-1.

Στα επόμενα λεπτά του αγώνα Παπαβασίλης και Λίαπης απαντούσαν ο ένας στα τέρματα του άλλου διατηρώντας το «κιτρινόμαυρο» +1 στο σκορ. Η «Ενωση» μάλιστα, με την συμπλήρωση των πρώτων οκτώ λεπτών παιχνιδιού, πήρε «άερα» δυο τερμάτων (5-3) με το εύστοχο πέναλτι του Μίλερ.

Οι Πειραιώτες με υπομονή παρέμεναν κοντά στο σκορ με κύριους σκόρερ τους Παπαβασίλη και Σάββα και ισοφάρισαν σε 10-10 στο 19ο λεπτό της συνάντησης. Και κάπου εκεί ξεκίνησε η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση.

Πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στα 21 λεπτά αγώνα στο 12-11, από τα χέρια του Σλίσκοβιτς, που ανάγκασε τον Μπουζά να ζητήσει τάιμ άουτ. Το «τρικ» μείωσης του «ερυθρόλευκου» ρυθμού δεν απέδωσε και οι Πειραιώτες έφτασαν μέχρι και το +2 στο 14:12, τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Το γεγονός αυτό αφύπνισε τους παίκτες της ΑΕΚ που έφτασαν πρώτα στο 14 όλα και έπειτα πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 15-14, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ακόμα ένα τέρμα για να κλείσει το σκορ ημιχρόνου στο «κιτρινόμαυρο» 16-15.

Το δέυτερο μέρος ξεκίνησε με το γκολ του Τσιγαρίδα για το 16-16 με τις δυο ομάδες να «ανταλλάσσουν» το προβάδισμα περίπου 20 αγωνιστικά λεπτά και το 25-25. Εκεί ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σπουδαίο 5-0 που τον έφεραν σε θέση αρχηγού οκτώ λεπτά πριν από την λήξη (30-25). Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τερματοφύλακα και το πλήρωσε αφού δέχτηκε ακόμα ένα γκολ για να εκτοξευθεί το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +6 (31-25), με την «Ενωση» πλέον να κυνηγάει ένα θαύμα στα έξι τελευταία λεπτά.

Οι Πειραιώτες όμως έκαναν εξαιρετική διαχείριση χρόνου και με τελικό σκορ 33-29 πήρε την νίκη και μαζί τον τίλτο του πρωταθλητή Ελλαδας για την σεζόν 2023/24.