ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΕΚ: To 5 στα 5 κόντρα στα Χανιά

Για την 6η αγωνιστική του Β’ Υποομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας χάντμπολ γυναικών η Ένωση αύξησε το απόλυτο με νίκη 39-10 επί των Χανίων έχοντας πρώτη σκόρερ την Ψαριώτη με 12 γκολ.

Ασυναγώνιστες ήταν σε ένα ακόμα ματς της Α2 κατηγορίας χάντμπολ οι αθλήτριες της ΑΕΚ και συνέχισαν την εξαιρετική πορεία τους. Με εξαιρετική εμφάνιση και πολύ καλό ρυθμό από την αρχή έως το τέλος του αγώνα κατέβαλλαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο του Δαΐς τα Χανιά με 39-10. Ήταν παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του Β’ Υποομίλου της Α2 με την ΑΕΚ να κάνει το 5 στα 5 και φυσικά να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Από την αρχή ξέφυγε με 5-0 και στα μισά του ημιχρόνου πήγε τη διαφορά στα δέκα τέρματα (12-2). Στο τέλος του πρώτου μέρους η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 23-8 και χαρακτηριστικό της κυριαρχίας της είναι ότι στην επανάληψη δέχθηκε μόλις δύο τέρματα για το τελικό 39-10. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ειρήνη Ψαριώτη με 12 τέρματα.
Τα πεντάλεπτα: 5-0, 7-2, 12-2, 14-4, 18-6, 23-8 (ημ.), 27-9, 30-9, 33-10, 36-10, 36-10, 39-10.
ΑΕΚ (Κώστας Κότσιρας): Λως, Κίτσιου, Ζάγκα, Μανδαμαδιώτη, Ψαριώτη 12, Κουτροδήμου, Κάτσικα 1, Παπαιωάννου 3, Βέλεμ 3, Παύλου 2, Λυτρίβη 5, Μετάι 7, Μπανάση Μαγδαληνή, Μαυρίδου, Μπανάση Μαρίνα 1, Πατρώνη 5.
ΧΑΝΙΑ (Εμμανουήλ Παπαδάκης): Ζαχαράκη, Παπανικολοπούλου 5, Μάλιου, Δεμίρογλου, Σφακιανάκη, Κακαβελάκη, Σπανουδάκη, Καλατζάκη 3, Τζαλίλη, Γερεουδάκη 1, Γκογκολάκη 1, Σαρτζετάκη.