ΑΕΣΧ Πυλαίας-Διομήδης Άργους 29-25: «Έσπασε το ρόδι» η Πυλαία

Στο «Σπίτι του Χάντμπολ» και για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης Ηandball Ρremier o ΑΕΣΧ Πυλαίας επικράτησe 29-25 του Διομήδη Άργους και πήρε τους πρώτους του βαθμούς στα πλέι οφ.

Έκανε… σεφτέ στις νίκες στα πλέι οφ ο ΑΕΣΧ Πυλαίας. Στο τελευταίο ματς της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Handball Premier οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν εντός έδρας 29-25 του Διομήδη και πήρε τους πρώτους βαθμούς του στην έξτρα διαδικασία.

Η Πυλαία προηγήθηκε 17-13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Άργους μείωσε στο γκολ (22-21) στο 50ο λεπτό, αλλά στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα η Πυλαία απέδωσε καλύτερα και με καθαρό μυαλό έφτασε στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Πυλαία ήταν ο Ελευθεριάδης με 9 τέρματα.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-8, 10-10, 12-12, 17-13 (ημχ), 18-15, 20-16, 20-18, 22-21, 25-23, 29-25
ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 2, Γ. Ελευθεριάδης 9, Τσαμεσίδης 2, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Τριανταφυλλίδης 4, Μπάτζιος 2, Αλεξανδρίδης 4, Παπαγεωργίου 1, Χ. Ελευθεριάδης, Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος, Παπαδόπουλος.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Τζίμπουλας 8, Ορφανός, Γ. Μούγιτς 2, Μάλλιος 3, Τερλέτσκι, Λατσάκοφ, Μπακ, Σιατιρλής 1, Μάνθος 11, Τσερνικάου, Μανασάκης, Τ. Μούγιτς, Ολιβέιρα.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/4-2/3