ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 21-27: Mε... φόρα για τον τίτλο οι «κιτρινόμαυροι»

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ 27-21 στη Μίκρα και κρατάει στα χέρια της την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς

Ακόμη μία τεράστια νίκη σημείωσε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, η οποία πέρασε νικηφόρα από τη Μίκρα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 27-21 για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται πλέον μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας της Handball Premier, κρατώντας στα χέρια τoυς το πλεονέκτημα έδρας εν όψει των τελικών.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, από την αρχή του ματς είχε τον έλεγχο και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Μπορεί οι γηπεδούχοι να ξεκίνησαν με προβάδισμα 2-0, γρήγορα όμως η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ χάρη στον Πλάθα – ο οποίος ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών με την Νιμ- πέρασε μπροστά στο σκορ (5-4). Ο Λέμος και ο Νικολαΐδης έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ (10-12), με τον ΠΑΟΚ να «απαντά» άμεσα. Η «Ένωση» ωστόσο, έδειξε την ποιότητά της και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια ούσα στο +1 (14-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε (15-14), αλλά ο Ουγκάλντε «έβαλε» και πάλι την ΑΕΚ στο παιχνίδι, η οποία πέρασε και μπροστά (15-17). Ο Πλάθα έφτασε τη διαφορά στο +3  (15-18), ενώ οι Αραμπατζής και Λέμος οδήγησαν την ομάδα στο 20-17. Ο Ουγκάλντε έκανε και πάλι το… θαύμα του, διαμορφώνοντας την καθοριστική διαφορά των πέντε τερμάτων απέναντι στον ΠΑΟΚ (20-25), με τα τελευταία λεπτά στο ματς να μην αλλάζει κάτι και την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια να «φεύγει» με το 21-27 υπερ της.

Πλέον η «Ένωση» στρέφει την προσοχή της στα δύο τελευταία ευρωπαϊκά ματς του ομίλου με Σπόρτινγκ και Πέλιστερ με στόχο να εξαντλήσει τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του EHF European League.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 8-9, 10-10, 11-13, 13-14 (ημίχρονο), 15-16, 15-17, 18-20, 19-21, 19-23, 21-27

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης 1, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 4, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου 3, Ουγκάλντε 5, Καλόμοιρος 1