Βιγιαρεάλ - Λίβερπουλ: Η ομαδάρα του Κλοπ δεν καταλαβαίνει ούτε από... τορπίλες

Champions League. Βιγιαρεάλ – Λίβερπουλ: Η ομαδάρα του Κλοπ δεν καταλαβαίνει ούτε από τορπίλες

Η Λίβερπουλ με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 3-2 τη Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ» και πήρε πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Champions League. Πώς το μαύρο έγινε άσπρο κι ο Κλοπ ο τεχνικός με τους τέσσερις τελικούς σε 7 χρόνια.

Μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα όλοι μιλούσαν με κολακευτικά λόγια για την αρμάδα του Κλοπ η οποία διεκδικεί φέτος τέσσερις τίτλους! Υπήρχε ωστόσο κι ένας που επέκρινε τον Γερμανό τεχνικό!

Ο «προφήτης» Όουεν

Ο Μάικλ Όουεν θεωρούσε ότι το 2-0 δεν ήταν αρκετό για να στείλει τη Λίβερπουλ στον τελικό και κατηγορούσε τον Γιούργκεν Κλοπ για ατολμία στις παρεμβάσεις του από τον πάγκο, με αφορμή την αντικατάσταση του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ στο τέλος από τον Γκόμεζ.

Την ώρα που στο «Άνφιλντ» πολλοί άνοιγαν σαμπάνιες ο παλαίμαχος φορ της Λίβερπουλ έβλεπε τη Βιγιαρεάλ ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης. Τα λόγια του υπήρξαν προφητικά:

«Αν η Λίβερπουλ δεχτεί ένα γκολ στην αρχή, η Βιγιαρεάλ θα ελπίζει». Ούτε βουλωμένο γράμμα να διάβαζε. Όπως τα είπε, έτσι έγιναν απόψε στο «Μαδριγάλ». Οι Ισπανοί σκόραραν με το καλημέρα (στο 3΄με τον Ντιά) και έκαναν… θολό το μυαλό των Άγγλων.

H παρέμβαση Κλοπ στην ανάπαυλα

Όταν στο 43΄ο Κοκλέν σημείωσε το 2-0 θυμήθηκαν ότι καμιά πρόκριση στον τελικό δεν κρίνεται στο ένα ματς, όχι με το ισχνό προβάδισμα των δυο γκολ, όχι απέναντι στη Βιγιαρεάλ που έχει κηδέψει ομάδες και ομάδες, αλλά τότε ήταν αργά…

Ο Κλοπ στην ανάπαυλα είχε πολλή δουλειά. Πρώτα πάσχισε να ξεθολώσει το μυαλό των παικτών του. Δεύτερον να κλείσει την τρύπα από την αριστερή πλευρά (και τα δυο γκολ ξεκίνησαν πίσω από την πλάτη του Ρόμπερτσον). Τρίτον, να βρεθούν οι χαμένοι στο πρώτο ημίχρονο επιθετικοί του.

Φαίνεται ότι έκανε καλή δουλειά γιατί στο δεύτερο 45λεπτο στο τερέν βγήκε μια άλλη Λίβερπουλ που αμέσως έπιασε από το λαιμό τη Βιγιαρεάλ και μέσα σε 12 λεπτά γύρισε το ματς χάρις στα γκολ των Φαμπίνιο (62΄) και Ντίας (67΄), Μανέ (74΄)

Ρούλι όπως Κάριους

Βέβαια για να γυρίσει ο τροχός έβαλε το χεράκι του ο γκολκίπερ Ρούλι ο οποίος στο πρώτο γκολ έκανε την γκάφα της ζωής του, θυμίζοντας εκείνο τον απίθανο Λόρι Κάριους που είχε κάψει τη Λίβερπουλ στον τελικό του Champions League 2018.

Αλλά και δίχως αυτόν, με την τρομερή εμφάνιση που έκανε η Λίβερπουλ, στην επανάληψη θα έμπαινε το δίχως άλλο στο δρόμο για τον τελικό, που θα είναι ο τέταρτος με τον Γιούργκεν Κλοπ στο τιμόνι της από το 2015 (τρεις Champions League, κι ένας Europa League) όταν τα προηγούμενα 25 χρόνια είχε παίξει σε τρεις!