Μάντσεστερ Σίτι - Νιουκάστλ: Ξετύλιξε το δώρο της Τότεναμ και ετοιμάζει φιέστα τίτλου

Μάντσεστερ Σίτι – Νιουκάστλ: Ξετύλιξε το δώρο της Τότεναμ και ετοιμάζει φιέστα

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 5-0 τη Νιουκάστλ και ξέφυγε 3 βαθμούς από τη Λίβερπουλ στη μάχη του τίτλου, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Premier League.

Η ομάδα του Γκουρδιόλα προερχόταν από το στραπάτσο στη Μαδρίτη (3-1 από τη Ρέαλ στην παράταση και αποκλεισμός από τον τελικό του Champions League αλλά είχε ένα μεγάλο κίνητρο, το στραβοπάτημα (1-1) της Λίβερπουλ στο χτεσινό ματς με την Τότεναμ.

Ο Καταλανός τεχνικός ζήτησε από τους παίκτες του ένα γρήγορο γκολ για να διώξει το άγχος. Και είναι αλήθεια ότι αυτοί το επεδίωξαν από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο η Νιουκάστλ ήταν σκληρό καρύδι. Λίγο έλειψε μάλιστα να βουβάνει το «Έτιχαντ» στο 6΄αλλά ο Γουντ ενήργησε επιπόλαια και η ευκαιρία χάθηκε.

Στέρλινγκ: 50 γκολ στο «Έτιχαντ»

Η υπεροχή της Σίτι καρποφόρησε τελικά στο 18΄όταν ο Κανσέλο με τον Στέρλινγκ έπαιξαν… βόλεϊ με το κεφάλι και ο Άγγλος διεθνής άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το 50ο γκολ του στο «Έτιχαντ» (είναι δεύτερος στη λίστα μετά τον Αγουέρο που έχει 106).

Πιο ήρεμοι πια οι σίτιζεν κυνήγησαν με υπομονή το δεύτερο γκολ και αφού ο Ζεσούς έχασε δυο ευκαιρίες ο Λαπόρτ στο 38΄σημείωσε το 2-0 εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Ντουμπράβκα στο σουτ του Γκουντογκάν που στο διάστημα αυτό ήταν ο καλύτερος παίκτης της Σίτι.

Τιμή στον αρχηγό Φερναντίνιο

Στο δεύτερο ημιχρονο ο Γκουαρδιόλα έριξε στον αγώνα τον Φερναντίνιο που μπήκε στο γήπεδο με το περιβραχιώνιο του αρχηγού στο μανίκι προφανώς στην τελευταία του εμφάνιση μπροστά στο κοινό του «Έτιχαντ».

Η Σίτι συνέχιζε να πιέζει και στο 60΄από συστημένο κόρνερ του Ντε Μπρόινε ο Ρόδρι με κίνηση στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 3-0.

Στο 90΄ο Φόντεν που ήρθε από τον πάγκο σημείωσε το 4-0 και στο 92΄ο Στέρλινγκ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Mε το σκορ αυτό η Σίτι πήρε καθαρό προβάδισμα και στη διαφορά τερμάτων από τη Λίβερπουλ (68 έναντι 64). Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Ίσως ο τίτλος να κριθεί στην ισοβαθμία.