Μίλαν: Δώστε το Scudetto στον Τονάλι! Έσβησε κεράκια και τις ελπίδες της Ίντερ

Η Ίντερ… καθάρισε την Έμπολι το βράδυ της Παρασκευής, βρέθηκε προσωρινά στο +1 και περίμενε μία γκέλα της Μίλαν για να πάρει και πάλι κεφάλι στην κούρσα για τον τίτλο. Οι «ροσονέρι» με έναν μαγικό ως συνήθως Ράφαελ Λεάο και εκτελεστή τον Σάντρο Τονάλι, ανήμερα των 22ων γενεθλίων του, δεν της έκαναν το χατίρι. Νίκησαν 3-1 με ανατροπή την Ελλάς Βερόνα και παρέμειναν στην κορυφή με αέρα 2 βαθμών (80). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αλεσάντρο Φλορέντσι, μόλις πάτησε στο χορτάρι του «Μπεντεγκόντι».

Η υπόθεση Scudetto παρέμεινε υπόθεση των δύο «αιώνιων» αντιπάλων του Μιλάνου και δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, η γηραιότερη εκ των δύο, το κρατάει στο χέρι και μόνο με… αυτοκτονία θα το χάσει. Πιο κοντά από ποτέ στο θρόνο της Serie A, μετά από 11 χρόνια οι «ροσονέρι».

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, προχθές βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Έμπολι, μέσα στο «Μεάτσα» στο 28ο λεπτό. Οι πρωταθλητές έκαναν το χρέος τους και γύρισαν το ματς, φεύγοντας με τη νίκη με 4-2 και το «τρίποντο» κορυφής. Με ανατροπή κόντρα στη Βερόνα απάντησε και η Μίλαν.

Ίντερ-Σαμπντόρια

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, υπερτερούν οι «ροσονέρι», λόγω των μεταξύ τους αγώνων.

Τα γκολ του αγώνα και το… καρμπόν της ανατροπής

Ο Μάρκο Ντάβιντε Φαραόνι, σε μία αντεπίθεση για σεμινάριο, βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 38′ και… πάγωσε τους Μιλανέζους.

Ο Σάντρο Τονάλι, όπως και στο παιχνίδι κόντρα στη Λάτσιο, είχε και πάλι την απάντηση όταν η μπάλα… έκαιγε και σκόραρε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το μισό γκολ ανήκει στον Ράφαελ Λεάο, που έκανε μία από τις γνωστές επελάσεις του από αριστερά και σέρβιρε στον Ιταλό μέσο, που από πλεονεκτική θέση δεν μπορούσε να αστοχήσει. Σε μία φάση… καρμπόν, ο Τονάλι πέτυχε ακόμα ένα γκολ, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και η Μίλαν έκανε την ανατροπή και το 2-1.

Το ματς τελείωσε ο Αλεσάντρο Φλορέντσι, στο 87′, μόλις είχε μπει στoν αγωνιστικό χώρο στη θέση του Nτάβιντε Καλάμπρια.