Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι: Και τώρα ο Τζέραρντ κρίνει τον τίτλο της Premier League!

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι: Και τώρα ο Τζέραρντ κρίνει τον τίτλο της Premier League! 2-2 στο Λονδίνο και θρίλερ με τον πρώην αρχηγό της Λίβερπουλ στο επίκεντρο

Γουέστ Χαμ και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 σε ματς – θρίλερ στο Λονδίνο και πλέον η Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να στεφθεί πρωταθλήτρια Αγγλίας την τελευταία αγωνιστική!

Έχοντας… μεθύσει με λίτρα μπύρας μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Αγγλίας το βράδυ του Σαββάτου, πολλοί φίλοι της Λίβερπουλ ενδεχομένως να μην είχαν ξυπνήσει ακόμη στις δύο το μεσημέρι, όταν δινόταν η σέντρα στην αναμέτρηση της Μάντσεστερ Σίτι με την Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο. Τρία τέταρτα αργότερα όσοι ήταν ξύπνιοι… σκούνταγαν τους υπόλοιπους να αφήσουν τον ύπνο τους και να τσιμπηθούν όλοι μαζί παρέα.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης του “London Srtadium” ο… πάλαι ποτέ «μισητός» για το «Άνφιλντ», Ντέιβιντ Μόγιες και ο απίθανος Τζάρεντ Μπόουεν προσέφεραν ένα ανέλπιστο δώρο στους «κόκκινους», καθώς η Γουέστ Χάμ βρισκόταν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 2-0 με δύο γκολ του Άγγλου επιθετικού.

Ωστόσο, το όνειρο των φίλων των “reds” και ο… ξαφνικός έρωτας για τον πρώην προπονητή της Έβερτον, δεν έμελλε να διαρκέσει περισσότερο. Η υπέροχη Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα απέδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένη να τελειώσει τη σεζόν «άτιτλη» και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, στο δεύτερο ημίχρονο… ποιος είδε τους πρωταθλητές και δεν φοβήθηκε.

Το γρήγορο γκολ του Τζακ Γκρίλις αποτέλεσε απλά την αρχή της «γαλάζιας καταιγίδας» και ενός επικού come back που ουσιαστικά θα σφράγιζε την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου για την «πυρηνική μηχανή» του Πεπ. Ήταν τόσο πιεστική η Σίτι από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου που προκάλεσε… ζαλάδα στους παίκτες των γηπεδούχων και τους ανάγκασε ακόμη και να σκοράρουν σε… λάθος εστία!

Ο Φαμπιάνσκι ντύθηκε… Άλισον και η μάχη του τίτλου έγινε θρίλερ!

Με το αυτογκόλ του Τσουφάλ να «σβήνει» άμεσα το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, η εντολή του Γκουαρδιόλα ήταν… φουλ επίθεση για το διπλό της στέψης. Και στο 83ο λεπτό ο VAR τοποθέτησε το στέμα στο κεφάλι του Καταλανού προπονητή υποδεικνύοντας σωστά πέναλτι σε ανατροπή του Ζεσούς από τον Ντόσον.

Ωστόσο αυτό το Σαββατοκύριακο ο όρος «πέναλτι» αποδείχτηκε άκρως… γουρλίδικος για τη Λίβερπουλ, καθώς ο Φαμπιάνσκι ντύθηκε… Άλισον και σταμάτησε την εκτέλεση του Μαχρέζ.

Τα δεδομένα στη μάχη του τίτλου και ο ρόλος του Στίβεν Τζέραρντ

Πλέον τα δεδομένα για τη μάχη του τίτλου στην Αγγλία, διαμορφώνονται ως εξής: Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται στην κορυφή με 90 βαθμούς και τέρματα 96-24 (+72) έχοντας να δώσει ακόμη ένα παιχνίδι, με την Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ και του Φελίπε Κουτίνιο τελευταία αγωνιστική στο “Etihad”.

Η Λίβερπουλ (που δεν αγωνίστηκε το Σαββατοκύριακο λόγω του τελικού κυπέλλου) βρίσκεται στους 86 βαθμούς με τέρματα 89-24 (+65) αλλά έχει να δώσει ακόμη δύο αγώνες: Το βράδυ της Τρίτης (17/5 στις 21.45) στο Σαουθάμπτον απέναντι στους αδιάφορους βαθμολογικά «Άγιους» και την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Γουλβς του Σα και του Ποντένσε στο «Άνφιλντ».

Τι σημαίνει αυτό; Ουσιαστικά απομακρύνεται το ενδεχόμενο ισοβαθμίας των δύο μονομάχων του τίτλου, ενώ φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να καλύψει η Λίβερπουλ τη διαφορά των εφτά γκολ που τη χωρίζουν από τη Σίτι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αν η ομάδα του Κλοπ πάρει διπλό στην έδρα της Σαουθάμπτον το βράδυ της Τρίτης μετά θα χρειάζεται δική της νίκη επί της Γουλβς στο «Άνφιλντ» και ισοπαλία ή διπλό της Άστον Βίλα και του Στίβεν Τζέραρντ τελευταία αγωνιστική στο “Etihad”. Το απόλυτο σενάριο της χρονιάς με τον απόλυτο πρωγαγωνιστή! Ούτως ή άλλως από τη μέρα που ο πρώην κάπτεν της Λίβερπουλ επέστρεψε στην Premier League, βλέποντας το παιχνίδι της Βίλα με τη Σίτι στο καλεντάρι της τελευταίας αγωνιστικής οι φίλοι των “reds” ονειρεύονται να δουν το… πρώτο πρωτάθλημα του “Stevie G” με την αγαπημένη του ομάδα! Δύσκολο, έως ακατόρθωτο θα πούμε εμείς, αλλά είναι ένα όνειρο που παραμένει από το απόγευμα της Κυριακής ολοζώντανο!