Σεντ Ετιέν: Εισβολή οπαδών και σοβαρά επεισόδια μετά τον υποβιβασμό

Η Οσέρ επέστρεψε στα «σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου έπειτα από 10 χρόνια, καθώς επικράτησε της Σεντ Ετιέν με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κ.α. και παρ.), στο δεύτερο μπαράζ παραμονής/ανόδου προς τη Ligue 1.

Στο Geoffroy-Guichard η Οσέρ πήγε αποφασισμένη να… πουλήσει πολύ ακριβά το «τομάρι» της, παρά το ισόπαλο 1-1 του πρώτου αγώνα στην έδρα της. Ο Σακχί στο 51’ έδωσε το προβάδισμα στην Οσέρ, όμως ο Μαχντί Καμαρά στο 76’ έφερε το ματς στα ίσα και τη σειρά σε απόλυτη «ισορροπία». Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην 30λεπτο παράταση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όπου η Οσέρ ήταν απόλυτα εύστοχη.

Οι Ντουτζιμόν, Γιουμπάλ, Περέν, Σαρμπονιέ και Τουρέ ευστόχησαν στις δικές τους εκτελέσεις, την ώρα που ο Μπουντεμπούζ έχασε το πρώτο πέναλτι για τη Σεντ Ετιέν (απέκρουσε ο Ντονοβάν Λεόν). Οι Νορντίν, Τράουκο, Ντιούς και Μπουανγκά βρήκαν δίκτυα στα δικά τους χτυπήματα, όμως το πρώτο χαμένο πέναλτι έκανε στο τέλος τη διαφορά κι οδήγησε του «στεφανουά» στη Β’ Κατηγορία και την Οσέρ στον… παράδεισο της Ligue 1 μετά από μία δεκαετία!

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οπαδοί της Σεντ Ετιέν, απογοητευμένοι για τον υποβιβασμό στη Ligue 2 εισέβαλαν στο γήπεδο, επιδόθηκαν σε ρίψη καπνογόνων, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να αποχωρούν… πανικόβλητοι προς τη φυσούνα.