ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ 3-0: Ο Ολυμπιακός εκτελούσε με "εξάσφαιρα" και ο Άρης με... άσφαιρα!

Ο Άρης είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίωρο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με γκολ των Καμαρά, Εμβιλά και Ρατζέλοβιτς.

Αν το φιλικό του Ολυμπιακού με τον Άρη (3-0) στο Γ.Καραϊσκάκης το βράδυ της Τετάρτης (14/7) λογίζεται ως σοβαρή πρόβα του Ολυμπιακού εν όψει του α’ αγώνα με τη Νέφτσι Μπακού (21/7) για τον β’ προκριματικό του Champions League υπάρχουν αναμφίβολα λόγοι να προβληματιστεί ο Πέδρο Μαρτίνς και άλλοι για να χαρεί. Στην πρώτη κατηγορία ανήκει το α’ ημίωρο στο οποίο ο Άρης κυριάρχησε και είχε δύο δοκάρια και μία σημαντική ευκαιρία για να προηγηθεί. Στην δεύτερη κατηγορία τοποθετείται η αποτελεσματικότητα της ομάδας του να… σκοτώνει τον αντίπαλο πάνω που εκείνος πιστεύει ότι ελέγχει τα πάντα.

Μια αποτελεσματικότητα που οφείλεται στις μεγάλες δόσεις ποιότητας που έχει. Με τον Ελ Αραμπί να μην τροφοδοτείται οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις μέσω των χαφ αφού οι Καμαρά και Εμβιλά… ντύθηκαν σκόρερ και έβαλαν τα δύο πρώτα γκολ.

Δοκάρια ο Άρης, γκολ ο Ολυμπιακός

Το πρώτο 1/3 του ματς ανήκε στον φιλοξενούμενο Άρη που κατάφερε να μπλοκάρει τον Ολυμπιακό και ουσιαστικά να μην κινδυνέψει καθόλου. Την ίδια στιγμή οι κιτρινόμαυροι ήταν… φωτιά στις αντεπιθέσεις και μέχρι το 30ο λεπτό είχαν δύο δοκάρια και μία ακόμα σημαντική ευκαιρία. Στο 16′ ο Μπεναλουάν έκανε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 18′ και το 30′ ο Σάσα με σουτ από τη μεγάλη περιοχή και ο Μπρούνο Γκάμα με πλασέ από τη μικρή «σημάδεψαν» το οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη. Ό,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Άρη, το κατάφεραν με χαρακτηριστική ευκολία οι παίκτες του Ολυμπιακού σ’ ένα 5λεπτο. Από το 37′ ως το 42′ έβαλαν δύο έξοχα γκολ με κεφαλιά του Καμαρά (ασίστ Ρατζέλοβιτς) και δεξί σουτ του Εμβιλά (ασίστ Ελ Αραμπί) από το ύψος της μεγάλης περιοχής αντίστοιχα, παίρνοντας προβάδισμα 2-0.

Αλλαγή διάταξης ο Μαρτίνς, 3-0

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε διάταξη φέρνοντας στο γήπεδο τον Χασάν για να συμπαρασταθεί στην επίθεση στον Ελ Αραμπί ενώ έδωσε χρόνο και σε Λαλά και Αγκιμπού Καμαρά. Έτσι το 4-3-3 αποτέλεσε παρελθόν και ο Ολυμπιακός έπαιξε 4-4-2. Αυτή η διάταξη ωστόσο δεν κράτησε πολύ καθώς στο 65′, με μια ακόμα τριπλή αλλαγή από τον Πορτογάλο προπονητή, οι πρωταθλητές φάνηκε να παίζουν 4-2-3-1. Ο Κούντε έπαιξε δίπλα στον Εμβιλά και μπροστά τους ως 10άρι ήταν ο Αγκιμπού Καμαρά. Είτε επειδή λειτούργησε καλύτερα ο Ολυμπιακός με τις άλλες δύο διατάξεις, είτε επειδή ο Άρης έχασε ψυχολογία και ρυθμό, στην επανάληψη η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσίαζε αλλά ήλεγχε απόλυτα και δεν επέτρεψε στον Άρη να τον απειλήσει. Αντιθέτως πίεζε εκείνος και στο 78′ ο Ρατζέλοβιτς με δεξί συρτό σουτ από τη μικρή περιοχή και δεξιά και ύστερα από έξοχη ατομική ενέργεια και ασίστ του Κούντε, έκανε το 3-0.

Δοκιμές και ο Μάντζιος

Στο β’ ημίχρονο πειραματίστηκε και ο Άκης Μάντζιος αλλά όχι με ιδιαίτερη επιτυχία. Αν κρίνουμε με βάση το αποτέλεσμα τουλάχιστον, ο κόουτς του Άρη δεν πρέπει να χάρηκε με τους παίκτες που χρησιμοποίησε στην επανάληψη αφού δεν του έδωσαν κάτι το ιδιαίτερο σε αντίθεση με την αρχική του 11άδα που ζόρισε τον Ολυμπιακό και είχε ευκαιρίες για να προηγηθεί στο ματς.

Στο διά ταύτα, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε ότι είναι μια ομάδα με ποιότητα και ουσία αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αγνοήσει το πρώτο ημίωρο στο οποίο ο Άρης έφτανε εύκολα στην περιοχή του Τζολάκη και με εξαιρετικές προϋποθέσεις για γκολ. Ο Άρης, αντιθέτως, οφείλει να προβληματιστεί για την ευκολία με την οποία δημιούργησε αλλά και έχασε τις ευκαιρίες του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς) 4-3-3: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Σεμέδο (65′ Ουσ.Μπα), Παπασταθόπουλος (80′ Παπαδόπουλος), Εμβιλά (80′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Κούντε), Καμαρά (46′ Χασάν), Ρατζέλοβιτς (80′ Τσούμιτς), Μασούρας (46′ Αγκ.Καμαρά), Ελ Αραμπί (65′ Βρουσάι).
Στον πάγκο: Κρίστινσον, Αλγκ.Μπα, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλος, Καραργύρης.
ΑΡΗΣ (Απόστολος Μάντζιος) 4-2-3-1: Μάτος (46′ Κουέστα), Σάκιτς, Δεληζήσης, Μπεναλουάν (82′ Ασλανίδης), Σούντγκρεν, Σάσα (71′ Γκάνεα), Ματίγια (55′ Τζέγκο), Μπερτόλιο (55′ Μπρούνο), Γκάμα (55′), Γκαρσία (71′ Χαϊροβιτς), Μαντσίνι (71′ Μάνος).
Στον πάγκο: Μαρτίνης, Μαρμαρίδης, Χατζηπιρπιρίδης, Σάλιαρης, Σιαμπάνης.

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης ΕΠΣ Αθηνών
Βοηθοί: Ανδρ.Φωτόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών), Παντ.Σπυρόπουλος (ΕΠΣ Ανατολ.Αττικής)