Ολυμπιακός Champions League: Τα... είδε όλα ο Μαρτίνς στο Μακάμπι Χάιφα - Μπερ Σεβά

Ολυμπιακός Champions League: Τα… είδε όλα ο Μαρτίνς στο Μακάμπι-Μπερ Σεβά

Δεν χωράει αμφιβολία ότι ο Πέδρο Μαρτίνς τα είδε… όλα, κυριολεκτικά και μεταφορικά, στον τελικό του ισραηλινού Σούπερ Καπ μεταξύ της αντιπάλου του Ολυμπιακού στον β’ προκριματικό του Champions League, Μακάμπι Χάιφα, και της Χάποελ Μπερ Σεβά (1-1 κανονική διάρκεια, δεν είχε παράταση) που κρίθηκε στα πέναλτι υπέρ της δεύτερης με 4-3.

Επιβεβαίωσε ότι ο πρωταθλητής Ελλάδας έχει μια εξαιρετικά δύσκολη αποστολή κόντρα στους μαχητικούς και παθιασμένους πρωταθλητές Ισραήλ. Μια ομάδα που πιέζει ψηλά, φεύγει έξυπνα στην αντεπίθεση και δίνει ό,τι έχει και δεν έχει στο γήπεδο. Επίσης ο Πορτογάλος κόουτς του Θρύλου είχε την ευκαιρία να αισθανθεί τον σημαντικό εξωαγωνιστικό παράγοντα που δεν είναι άλλος από τις καιρικές συνθήκες. Την ώρα του ματς Μακάμπι-Μπερ Σεβά η θερμοκρασία δεν ήταν πάνω από 30 βαθμούς Κελσίου αλλά η υγρασία άγγιζε το 75%!!! Μια αληθινή δοκιμασία, μια ακραία συνθήκη, για όλους τους παίκτες και ακόμα πιο ακραία για τον Ολυμπιακό που δεν ζει στο Ισραήλ, όσο κι αν η Ελλάδα είναι μια ζεστή χώρα.

Καταιγιστικό 10λεπτο, φοβερό α’ ημίχρονο

Επίσης ο Μαρτίνς είδε ότι η Μακάμπι (μάλλον το συνηθίζει) αρέσκεται να μπαίνει δυνατά στα ματς. Μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό γκολ του Ατζιλί με αριστερό σουτ εκτός περιοχής στο «παραθυράκι». Και πριν καλά καλά συμπληρωθούν 10 λεπτά είχε αγγίξει το 2-0 σε άλλες δύο περιπτώσεις. Σπουδαίες ευκαιρίες είχε και στο 29′ και το 34′ (διπλή με αμυντικό της Μπερ Σεβά να διώχνει πάνω στη γραμμή) για να διπλασιάσει το προβάδισμά της ενώ η αντίπαλος είχε μόνο να καυχιέται για μια κεφαλιά παράλληλα από την εστία στο 38′ και μια αντεπίθεση λίγο νωρίτερα με σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ που ωστόσο δεν κατέληξε καν σε τελική.

Άλλο ματς στο β’ μέρος, κρίθηκε στα πέναλτι

Η Μακάμπι παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3 και στο τέρμα τον Κοχέν και στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Κόρνουντ, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς και Σούντγκρεν. Η 3άδα στη μεσαία γραμμή απαρτίζονταν από τους Τζαμπέρ, Λιβάι και Ελ Φαράζ και στην επίθεση από τους Χαζίζα, Ρουκαβίτσκια και Ατζίλι. Στο β’ ημίχρονο πάντως ο Μαρτίνς είδε και το πως μπορεί να χτυπηθεί η Μακάμπι αφού η εικόνα ήταν αρκετά διαφορετική μετά και τις αλλαγές των δύο κόουτς. Η Μπερ Σεβά πήρε τον έλεγχο, πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 70′ σε ωραία κάθετη στην πλάτη της άμυνας και τον Ανσά να σκοράρει με το δεξί. Στο 85′ μάλιστα έβαλε και 2ο γκολ αλλά ακυρώθηκε μέσω VAR ως επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα. Τελικά άλλο γκολ δεν μπήκε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι αφού δεν υπήρχε παράταση. Εκεί η Μπερ Σεβά ήταν πιο ψύχραιμη και το πήρε με 4-3.