CHAMPIONS LEAGUE: Ήττα-αποκλεισμός για την Ομόνοια στην Κροατία - «Κόλλησε» στο 1-1 η Σέλτικ με την Μίντιλαντ

Με την Ομόνοια να γνωρίζει την ήττα με 2-0 απέναντι στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ και την Σέλτικ να μην μπορεί να κερδίσει στην έδρα της την Μίντιλαντ ολοκληρώθηκαν τα πρώτα παιχνίδια του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League τη Τρίτη (20/07).

Μία δύσκολα αναστρέψιμη ήττα γνώρισε η Ομόνοια στην Κροατία από την Ντινάμο Ζάγκρεμπ με τους Λόβρο Μάχερ (65′) και Κρίστιαν Γιάκιτς (81′) να διαμορφώνουν το τελικό 2-0 και να δίνουν μεγάλο προβάδισμα στους Κροάτες ενόψει της ρεβάνς στην Κύπρο. Να σημειωθεί ότι στο 42ο λεπτό ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Γιόσιπ Μίσιτς πέρασε στην θέση του τραυματία Αρίτζαν Αντέμι.

Η Σέλτικ δεν μπόρεσε να κερδίσει την Μίντιλαντ στην έδρα της σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι. Οι Κέλτες προηγήθηκαν με γκολ του 19χρονου Ισραηλινού επιθετικού Λιέλ Αμπάντα, αλλά έμειναν με δέκα παίκτες από το 44ο λεπτό λόγω αποβολής του Ισραηλινού μέσου της ομάδας, Νιρ Μπιτόν. Οι Δανοί δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την αριθμιτική υπεροχή τους, αφου ο Άντερς Ντρέγιερ αποβλήθηκε στο 56′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και να μην φύγουν ηττημένοι από το Σέλτικ Παρκ χάρη στο γκολ του Εβάντερ στο 66ο λεπτό, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Βασικός για την Σέλτικ αγωνίστηκε ο Βασίλης Μπάρκας.

Η Ραπίντ Βιέννης μπορεί να σοκαρίστηκε αρχικά από το γρήγορο γκολ που βρήκε η Σπάρτα Πράγας με τον Λάντισλαβ Κρέιτσι στο 3ο λεπτό, ωστόσο η αντίδρασή της ήρθε έστω και καθυστερημένα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αυστριακοί κατόρθωσαν με μία «ντοπιέτα» του Κριστόφ Κνασμίλνερ (63′ και 71′) να κάνουν την ανατροπή και να διαμορφώσουν το τελικό 2-1. Για την Ραπίντ αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα ο Ταξιάρχης Φούντας, που μπήκε ως αλλαγή στην θέση του Αράσε στο 64ο λεπτό.

Η Φερεντσβάρος καθάρισε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο την Ζαλγκίρις με τους Ουζούνι και Ενγκουέν να σκοράρουν στο 25′ και το 39′ αντίστοιχα. Οι Ούγγροι έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο τέρμα στο φινάλε το αγώνα, αλλά ο 26χρονος Αλβανός εξτρέμ, που πέτυχε το πρώτο γκολ, αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 90+2′.

Η Σέριφ Τίρασπολ του Γιώργου Αθανασιάδη (δανεικός από την ΑΕΚ), που αγωνίστηκε ως βασικός, επικράτησε με 1-0 στην Αρμενία της Αλασκέρτ και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα για την ρεβάνς της Μολδαβίας.

Η Κλούζ έκανε μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Μάρκο Ρόσα, με τους Ρουμάνους να φέρνουν «τούμπα» την κατάσταση με δυο γκολ του Γκαμπριέλ Ντεμπέλιουχ μέσα σε εφτά λεπτά (52′ και 58′).