CHAMPIONS LEAGUE: Διέλυσε την Γαλατάσαραϊ η Αϊντχόφεν - «Οδηγεί» τη Μάλμε ο Τσόλακ

Η Αϊντχόφεν συνέτριψε στην έδρα της την Γαλατάσαραϊ, η Λέγκια λυτρώθηκε στο φινάλε ενώ ο Ολυμπιακός και η Μάλμε επικράτησαν αντίστοιχα των Νέφτσι και Ελσίνκι στα πιο σημαντικά ματς της αποψινής βραδιάς.

Ο Ολυμπιακός σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι κέρδισε με 1-0 την αξιόμαχη Νέφτσι Μπακού έχοντας υποστεί σημαντικές απώλειες τόσο πριν (Ελ Αραμπί και Παπασταθόπουλος) όσο και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης (Μπουχαλάκης, αναγκαστική αλλαγή στο 18′, μπήκε στην θέση του ο Βαλμπουενά). Οι ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα με ένα εντυπωσιακό και λίγο τυχερό συνάμα γκολ του Μαντί Καμαρά στο 29ο λεπτό, αλλά είδε τον μέσο από την Γουινέα να αποβάλλεται στο 43′ λόγω επικίνδυνου παιχνιδιού. Η αριθμιτική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 63′ οπότε και αποβλήθηκε ο Τσελίκ λόγω «καρατιάς» στο κεφάλι του Ρέαμπτσιουκ. Έτσι, οι Πειραιώτες πήραν τελικά μία πύρρειο νίκη, που τους καθιστά φαβορί για την ρεβάνης.

Με μία εξαιρετική εμφάνιση η Αϊντχόφεν «σκόρπισε» την ανέτοιμη Γαλατάσαραϊ με 5-1, με τον Έραν Ζάχαβι να σημειώνει χατ τρικ (2′, 35′ και 84′) και τον Μάριο Γκέτσε «ντοπιέτα» (52′ και 89′). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Φατίχ Τερίμ ήταν να μειώσει προσωρινά σε 2-1 με τον Εμρέ Κίλινκ στο 42′.

Η Λέγκια Βαρσοβίας νίκησε στην έδρα της την Φλόρα από την Εσθονία με 2-1 με γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης από τον Ράφαελ Λόπες στο 90+1′. Οι Πολωνοί είχαν προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μπάρτοζ Καπούστκα, ο οποίος αποχώρησε ως τραυματίας τέσσερα λεπτά αργότερα (μπήκε στην θέση του ο Σλιζ). Οι Εσθονοί ισοφάρισαν με τον Ράουνο Σάπινεν, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το «Χ» μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η Μάλμε με μπροστάρη τον δανεικό από τον ΠΑΟΚ, Αντόνιο Τσόλακ επικράτησε με 2-1 της Ελσίνκι. Ο Κροάτης φορ που ανήκει στους Θεσσαλονικείς άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) φτάνοντας τα 7 γκολ στα τελευταία 6 ματς πρωταθλήματος και Ευρώπης. Οι Φινλανδοί ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ρίσκι στο 68′, αλλά μόλις εφτά λεπτά αργότερα οι Σουηδοί ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα με γκολ του Άντερς Κρίστιανσεν, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ. Υπενθυμίζουμε ότι τον χαμένο αυτού του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός σε περίπτωση που αποκλειστεί από την Νέφτσι Μπακού, σενάριο το οποίο φυσικά δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.

Η Καϊράτ Αλμάτι πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 2-1 στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας. Παρ’ ότι στην αρχή στάθηκε άτυχη με τον τραυματισμό του Κόσοβιτς στο 12ο λεπτό (μπήκε στην θέση του ο Βορογκόφσκι), άνοιξε το σκορ με τον Καντέ στο 24ο λεπτό. Οι Σέρβοι ισοφάρισαν στο 57ο λεπτό με αυτογκόλ του Μικάνοβιτς, αλλά οι Καζάκοι βρήκαν και πάλι την λύση με γκολ του Μπαγκνάκ στο 79′, ο οποίος αποδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» του Κιργιστανού προπονητή της Καϊράτ, αφού σκόραρε δέκα περίπου λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

«Λευκή» ισοπαλία στην Σλοβενία μεταξύ Μούρα και Λουντογκόρετς σ’ ένα πολύ κακό παιχνίδι από το οποίο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει κάποιο πρόωρο συμπέρασμα σχετικά με το ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, αν προκριθεί απέναντι στην Νέφτσι, και θα πρέπει να κάνει ακόμα υπομονή μιας εβδομάδας.

Με το ίδιο αποτέλεσμα αναδείχθηκαν ισόπαλες και οι Σλόβαν Μπρατισλάβας και Γιούνγκ Μπόις στην Σλοβακία. Η Σλόβαν έχασε με τραυματισμό τον Γιούριτζ Μεντβέντεβ στο 30ο λεπτό, με τον Λούκας Πάουσεκ να τον αντικαθιστά. Παρ’ ότι αγωνίστηκε στην έδρα της, δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων που κατείχαν οι Ελβετοί, ωστόσο και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν ούτε να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες ούτε και να σκοράρουν.