Μάντσεστερ Σίτι: Δώδεκα λεπτά ήταν αρκετά για το… πρώτο του Χάαλαντ!

Ο Ντάργουιν Νούνιεζ χρειάστηκε τρία ημίχρονα για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ, ο Έρλινγκ Χάαλαντ μόλις… τρία τετράλεπτα για το πρώτο δικό του με αυτή της Μάντσεστερ Σίτι!

Με την Premier League να ζει στον αστερισμό της μονομαχίας των δύο νέων «εκτελεστών» των επίδοξων διεκδικητών και του φετινού τίτλου, ο Νορβηγός έστειλε το δικό του μήνυμα προς τον Ουρουγουανό ανταγωνιστή του, οδηγώντας τους πρωταθλητές Αγγλίας σε φιλική νίκη επί της Μπάγερν με 1-0 και τον ίδιο να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 12ο λεπτό του ντεμπούτου του με τη νέα του ομάδα.

Με το παιχνίδι των δύο ομάδων να ξεκινά με καθυστέρηση ενός τετάρτου λόγω ισχυρής καταιγίδας στον γειτονικό Green Bay (η οποία, μάλιστα, ανάγκασε τους διοργανωτές να διακόψουν ουκ ολίγες φορές την αναμέτρηση και να περιορίσουν τη διάρκειά της στα 80 λεπτά), το ξεκίνημα της καριέρας του Χάαλαντ με τους «Σίτιζενς» έμελλε να εξελιχθεί… θυελλώδες!

Πάντως, το στοιχείο εκείνο που εντυπωσίασε τους προπονητές, περισσότερο από τους θεατές, ήταν το γεγονός ότι η Σίτι δεν επέτρεψε στους Βαυαρούς να επιχειρήσουν ούτε ένα σουτ εντός εστίας καθ’ όλη τη διάρκεια του φιλικού! Απίθανο!