CHAMPIONS LEAGUE: Αποκλείστηκε η Ομόνοια - Στον επόμενο γύρο η Μάλμε του Τσόλακ

«Τυπική διαδικασία» αποδείχθηκε η ρεβάνς της κυπριακής ομάδας στο νέο ΓΣΠ κόντρα στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ, αφού η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων δεν της επέτρεψε ποτέ να απειλήσει το προβάδισμα των Κροατών από το πρώτο ματς. Προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Μάλμε του Αντόνιο Τσόλακ.

Νωρίς ολοκληρώθηκε το φετινό ταξίδι της Ομόνοιας στα προκριματικά του Champions League, αφού η Ντινάμο Ζάγκρεμπ την κέρδισε με 1-0, στην Κύπρο, και την απέκλεισε μόλις στον δεύτερο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Κροάτες μπορεί να μην είχαν την κατοχή, δημιούργησαν όμως υπερδιπλάσιες ευκαιρίες από τους Κύπριους (16 έναντι 6) και τριπλάσιες στην εστία (7 έναντι 2). Το γκολ που έδωσε το τελειωτικό «χτύπημα» στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ το πέτυχε ο Λούκα Μέναλο στο 79ο λεπτό από ασίστ του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Γιόσιπ Μίσιτς.

Η Μάλμε του Αντόνιο Τσόλακ κατάφερε και πήρε την πρόκριση απέναντι στην Ελσίνκι στην Φινλανδία αποσπώντας ισοπαλία με 2-2 και εκμεταλλευόμενη το 2-1 του πρώτου αγώνα στην Σουηδία. Οι Φινλανδοί άνοιξαν το σκορ στην έδρα τους με τον Μίρο Τένιο μόλις στο 1ο λεπτό αναπτερρώνοντας το ηθικό της ομάδας του. Ο Κρίστιανσεν «απάντησε» μόλις στο 10′ για την Μάλμε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Μπιρμάντσεβιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Σουηδούς στο 76′ με γκολ που πέτυχε από ασίστ του Τσόλακ. Ο Ρίσκι μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 78΄για την Ελσίνκι, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι Φινλανδοί δεν μπόρεσαν να βρουν το ένα ακόμη γκολ που χρειάζονταν για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Τώρα, η Μάλμε θα αντιμετωπίσει στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League την Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ.

Υπενθυμίζουμε ότι η Ελσίνκι θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League σε περίπτωση που οι Πειραιώτες αποκλειστούν τη Τετάρτη (28/07) από την Νέφτσι Μπακού.

Η Φερεντσβάρος επικράτησε της Ζαλγκίρις στην Λιθουανία με 3-1, κι έχοντας και τη νίκη από τον πρώτο αγώνα με 2-0, προκρίθηκε στον επόμενο γύρο χάρη στα δυο γκολ που πέτυχε ο Ράιαν Μαέ από ισάριθμες ασίστ που του έδωσε ο Μύρτο Ουζούνι και το γκολ του Ρόμπερτ Μακ στις καθυστερήσεις *90+4′). Το μόνο που κατάφεραν οι Λιθουανοί ήταν να μειώσουν προσωρινά με 1-2 με γκολ του Ντιό στο 90+3′. Στην τρίτη φάση οι Ούγγροι θα αντιμετωπίσουν την Σλάβια Πράγας.

Η Λέγκια Βαρσοβίας επικράτησε και δεύτερη φορά της Φλόρα (μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Πολωνία) αυτή τη φορά με 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ράφαελ Λόπες στο 67ο λεπτό. Στον τρίτο γύρο οι Πολωνοί θα αντιμετωπίσουν την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.