Bundesliga: Απίστευτο come back με δυο γκολ στις καθυστερήσεις της Βέρντερ στο Ντόρτμουντ

ΑΜΝΑ/ΕΡΑ

Η Βέρντερ Βρέμης έκανε φοβερή ανατροπή στο Ντόρτμουντ, 3-2 την Μπορούσια σημειώνοντας τρία γκολ από το 89΄έως το 90+5.

O γεννημένος στη Βρέμη, Γιούλιαν Mπραντ άνοιξε το σκορ για την Ντόρτμουντ στον αγώνα με τη Βέρντερ Βρέμης λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο. Κι όταν ο Γκερέρο έκανε  το 2-0 στο 77΄ουδεις φανταζόταν τι θα επακολουθήσει.

Όμως ένα μπλακ άουτ της Ντόρτμουντ έδωσε την ευκαιρία στη Βέρντερ όχι μόνο να μειώσει με τον Μπουχάναν στο 89΄αλλά και να πετύχει ολική ανατροπή (2-3) με δυο γκολ στο 93’ (Σμιντ) και 95’ (Μπερκ).

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν κάνει το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας της καθώς υπέστη την τρίτη σερί ήττα (0-3 από την Χόφενχαϊμ).

Ο Περέα μπήκε αλλαγή στο 85΄και δεν μπόρεσε να αλλάξει την μοίρα της Στουτγκάρδης η οποία ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της από τη Φράιμπουργκ. Ο Μαυροπάνος αγωνίστηκε βασικός και αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το πρόσωπο της αγωνιστικής ως τώρα είναι ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ, Κουν Κάστελς ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι στον αγώνα με τη Σάλκε. Καθώς ο διαιτητής διέταξε επανάληψη ο  Σίμον Τερόντε εκτέλεσε δυο φορές την εσχάτη των ποινών στην εκπνοή του ημιχρόνου. Και είδε και τις δυο φορές τον Κάστελς να σώζει την εστία του.