CHAMPIONS LEAGUE: Απέκλεισε με δυο νίκες την Γαλατά η Αϊντχόφεν - Εκτός συνέχειας και η Σέλτικ

Ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης ο δεύτερος προκριματικός γύρος του Champions League με την ήττα-αποκλεισμό στην Σέλτικ στην παράταση από την Μίντιλαντ και την δεύτερη νίκη της PSV Αϊντχόφεν επί της Γαλατάσαραϊ να ξεχωρίζουν.

Έχοντας την σιγουριά από το 5-1 της Ολλανδίας, η PSV Αϊντχόφεν πήγε στην Τουρκία και κέρδισε ξανά την Γαλατάσαραϊ του Φατίχ Τερίμ με 2-1 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Νόνι Μαντουέκε έκανε το 0-1 στο 37′ και ο Μάρκο Φαν Χίνκελ το 0-2 στο 59′. Η «τσιμ μπομ» το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 χάρη σε γκολ του Ντιανέ στο 84ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι οι Ολλανδοί αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 74′ και έπειτα λόγω αποβολής του Ολιβιέρ Μποσαγκλί

Το 1-1 του πρώτου ματς στην Σκωτία είχε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς μεταξύ Μίντιλαντ και Σέλτικ. Μετά το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο των μόλις τριών φάσεων, η Σέλτικ πήρε το προβάδισμα με γκολ του ΜακΓκρέγκορ στο 48ο λεπτό. Οι Δανοί ισοφάρισαν με τον Μέιμπιλ στο 61′ και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, ο Ονιεντίκα έβαλε το γκολ που χάρισε τελικά και την νίκη-πρόκριση με 2-1 στην Μίντιλαντ και έστειλε την Σέλτικ εκτός διοργάνωσης.

Ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε με 5-0 την Καϊράτ Αλμάτι και ανέτρεψε με μεγάλη ευκολία το εισβάρος του 2-1 στο Καζακστάν. Ο Αλεκσάνταρ Κάταϊ πέτυχε δυο τέρματα (9′ και 42′) και οι Ντιονί (21′), Ίβανιτς (49′) και Φάλκο (56′) από ένα για να συνθέσουν την μεγαλειώδη αυτή νίκη των Σέρβων.

Από μεγάλη «αυτοκτονία» γλίτωσε η Γιούνγκ Μπόις που έφτασε να προηγείται με 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας με τα αλλά είδε τους Σλοβάκους να επιστρέφουν από την κόλαση και να την διεκδικούν ξανά την πρόκριση. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν με το πέναλτι του Σιεμπατσό στο 10′. Η Σλόβαν δεν μπόρεσε να «απαντήσει» με το ίδιο…νόμισμα, αφού ο Ράφαελ Ρατάο αστόχησε σε πέναλτι στο 21′ και τρία λεπτά αργότερα είδε τον Γκαρσία να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 για την Γιούνγκ Μπόις. Στο 49ο λεπτό ο Έμπισερ έκανε το 3-0 και έδωσε διστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Ελβετών. Όμως, οι Σλοβάκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μέσα σε δυο λεπτά μείωσαν σε 3-2 με το αυτογκόλ του Κανγκά (60′) και το γκολ του Χέντι (62′). Το ματς πήρε «φωτιά», όμως η Σλόβαν δεν μπόρεσε να βρει το τρίτο εκείνο τέρμα που θα έστελνε το ματς στην παράταση, με την Γιούνγκ Μπόις να επικρατεί με 3-2 τελικά και να προκρίνεται στον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Κλουζ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-0 της Νέφτσι στο Μπακού χάρη σε γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 15ο λεπτό μετά από ασίστ του καταπληκτικού Βαλμπουενά και σε συνδυασμό με το υπέρ του 1-0 από το «Γ.Καραϊσκάκης» πήρε την πρόκριση για τον τρίτο γύρο, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με την Λουντογκόρετς.

Η βουλγαρική ομάδα αγχωθήκε, αλλά τελικά νίκησε με 3-1 την Μούρα και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα. Ο Πιέρος Σωτηρίου άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, ο Χόρβατ ισοφάρισε στο 64′, αλλά οι Βούλγαροι «χτύπησαν» ξανά με τους Μάνου (82′) και Ολιβέιρα-Σόουζα (90′) κλειδώνοντας το ματς, αφού έδωσαν προβάδισμα δυο γκολ (3-1) στην ομάδα τους.

Η Σπάρτα Πράγας κέρδισε με 2-0 την Ραπίντ Βιέννης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Μονακό, παρά το εισβάρος της 2-1 του πρώτου ματς στην Αυστρία. Οι Τσέχοι πήραν το προβάδισμα με τον Κάρλσον στο 16ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Πέσεκ στο 81′ φτάνοντας στη νίκη με 2-0. Βασικός ξεκίνησε και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι ο Ταξιάρχης Φούντας για τους Αυστριακούς.

Η Κλουζ, έχοντας επικρατήσει ήδη με 2-1 στο πρώτο ματς εκτός έδρας, κέρδισε και πάλι την Λίνκολν με 2-0 στην Ρουμανία. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρούναρ Σιγκούριονσον που έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Σέστορ στο 18′ και πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του διαμορφώντας και το τελικό σκορ στο 58ο λεπτό.

Η Σέριφ Τίρασπολ τα χρειάστηκε, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση απέναντι στην Αλασκέρτ. Οι Μολδαβοί, που είχαν επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς εκτός έδρας, είδαν τους Αρμένιους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με γκολ του Αλεκσάνταρ Γκλίσιτς. Η Σέριφ μπόρεσε να γυρίσει την κατάσταση πριν καν βγει το πρώτο μέρος με τα γκολ των Γκουστάβο Ντουλάντο (15′) και Λουβανόρ Ενρίκε (23′). Ο Σεμπαστιέν Τιλ απλώς έβαλε το…κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης των Μολδαβών στο 87ο λεπτό με πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Βασικός αγωνίστηκε και πάλι για την Σέριφ ο Γιώργος Αθανασιάδης, ο 28χρονος Έλληνας τερματοφύλακας που πήγε εκεί ως δανεικός από την ΑΕΚ.

Τα ζευγάρια του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League (03-04/08 και 10/08):