CHAMPIONS LEAGUE: «Ίδρωσε» αλλά προκρίθηκε η Λουντογκόρετς

Η Λουντογκόρετς κέρδισε με 3-1 την Μούρα και θα είναι η ομάδα που θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η Λουντογκόρετς κατάφερε να κερδίσει με 3-1 την Μούρα και να πάρει την πρόκριση, μετά και το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Σλοβενία, χωρίς όμως να εντυπωσιάσει, παρά την ποιοτική της ανωτερότητα επί των Σλοβένων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Βούλγαροι πήραν τα πάνω τους με το πολύ γρήγορο τέρμα του Πιέρου Σωτηρίου μόλις στο 4ο λεπτό. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου και ήταν πιο παραγωγικοί από τους Σλοβένους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν δεύτερο τέρμα.

Η Μούρα μπήκε αλλαγμένη στο δεύτερο ημίχρονο και αποφασισμένη για να ισοφαρίσει, κάτι που κατάφερε στο 64ο λεπτό με γκολ του Τόμι Χόρβατ στο 64′. Η Λουντογκόρετς αναγκάστηκε να βρει μπροστά και να πιέσει με περισσότερη ζέση για το δεύτερο γκολ που θα της έδινε την πρόρκιση. Οι κόποι της ανταμείφθηκαν με γκολ του Έλβις Μάνου στο 82′, ο οποίος μόλις έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (μπήκε στην θέση του Σωτηρίου στο 76′) έκανε το 2-1. Οι Βούλγαροι κατόρθωσαν να πετύχουν και τρίτο τέρτμα σφραγίζοντας την πρόκριση με τον Ολιβέιρα-Σόουζα στο 90′, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό 3-1, με το οποίο η Λουντογκόρετς εξασφάλισε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί την Τρίτη 03/08 στις 22:00 στο «Γ.Καραϊσκάκης» και ο επαναληπτικός στην Βουλγαρία την μεθεπόμενη Τρίτη (10/08) στις 21:00.