ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 2-1: Το ματς το πήρε το «πάμε» του Λουτσέσκου

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου με γκολ στο 95′, σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον Νάραϊ, αποφεύγοντας το έμφραγμα καθώς είχε δεχθεί γκολ στο 92′. Σχολιάζει ο Αντώνης Τσακαλεας

Football, bloody hell. Τι ματς, τι χαμός. Πάντα τέτοια! Όλα όσα αγαπάμε στο ποδόσφαιρο τα ζήσαμε στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει σε ένα ματς που πολλοί πίστεψαν ότι δε θα πάρει το τρίποντο, έχοντας ισοφαριστεί στο 92’…

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις του και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Απέναντί του είχε μια ομάδα που δεν ήταν τόσο οπισθοχωρημένη όσο ο Παναιτωλικός και αυτό του  έδωσε περισσότερο χώρο να κινηθεί. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε και πάλι γκολ μέσα στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, με τον Κούρτιτς να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που καταλογίστηκε από το χέρι του Χατζηισαϊσα σε κεφαλιά του Ίνγκασον.

Κούρτιτς και Αουγκούστο… επέστρεψαν

Στην πρεμιέρα με τον Παναιτωλικό,  οι Γιάσμιν Κούρτιτς και Ντόουγκλας Αουγκούστο έδειξαν ράθυμοι. Η εικόνα τους απέναντι στον Ατρόμητο ήταν διαφορετικοί. Δραστήριοι, κινητικοί, πήραν πρωτοβουλιές, έδειξαν… μέλη της ομάδας. Σα να συνέβη κάτι μέσα στην εβδομάδα και είναι θέμα προς διερεύνηση.

Ένας Κουλιεράκης για φίλημα

Ο Κώστας Κουλιεράκης ανέβασε την απόδοσή του και δείχνει να παίρνει τα πάνω του, όσο ο Λουτσέσκου τον εμπιστεύεται. Ο νεαρός Κρητικός κεντρικός αμυντικός δείχνει να δικαιολογεί όλα όσα ακούστηκαν για εκείνον όταν «ανέβηκε» από τον ΠΑΟΚ Β’ στην προετοιμασία του «Δικεφάλου του Βορρά».

Το πρώτο «παρών» του Κοτάρσκι

Ο Ντόμινικ Κοτάρσκι έκανε την επέμβαση του αγώνα για τον ΠΑΟΚ στο 90′, σε εκτέλεση φάουλ. Με το σκορ στο 1-0, η επέμβαση ήταν το… μισό ματς, με τον Κροάτη να έχει τη στιγμή του. Κάθε νέος παίκτης σε μια ομάδα ψάχνει τέτοιες στιγμές για να «πατήσει» σε αυτές, και ο Κοτάρσκι πήρε το χειροκρότημα της κερκίδας και τα «μπράβο» των συμπαικτών του.  Μπορεί στις καθυστερήσεις να δέχθηκε το γκολ αλλά ήταν μια φάση στην οποία έκανε ο,τι μπορούσε.

Ο Νάραϊ αρχίζει και τρελαίνει κόσμο

Στο 92′, ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Τζοβάρα, ένα παιδί των ακαδημιών του, και όλα σκοτείνιασαν στην Τούμπα. Ο Κάλεντ Νάραϊ έφερε ξανά το χαμόγελο, το φως, με ένα εντυπωσιακό γκολ, μέσα από προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και ασίστ του Ζίβκοβιτς.

Η κίνηση του Λουτσέσκου

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε πάλι τη διαφορά. Ποια ήταν αυτή; Ο Ατρόμητος έχει μόλις ισοφαρίσει και όλοι έχουν σκυμμένα κεφάλια. Ο Λουτσέσκου είναι εκείνος που φωνάζει «πάμε», εκείνος που ζητά από τους παίκτες του να πάρουν τη μπάλα και να πάνε στη σέντρα, εκείνος που δίνει το σύνθημα. Λεπτομέρεια; Ναι, αλλά σημαντική…