Άρης: Τα πέναλτι που τον πληγώνουν!

Eurokinissi

Ο Άρης δεν βρίσκει γιατρειά από την άσπρη βούλα, καθώς τα τελευταία χρόνια έχει υποστεί σημαντικές απώλειες και σε καθοριστικούς αγώνες

Δώδεκα χαμένα πέναλτι συν ένα φέτος σε τέσσερα χρόνια δεν τα λες και λίγα! Ο Άρης εξακολουθεί να αστοχεί από την άσπρη βούλα σε κομβικά παιχνίδια και να στερείται πολύτιμους βαθμούς σε αγώνες πρωταθλήματος, αλλά και να χάνει σημαντικές προκρίσεις, ειδικά στο Κύπελλο!

Ο Αντρέ Γκρέι ήταν ο πρώτος που αστοχεί για τη φετινό περίοδο στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, σε ένα σημείο που αν είχε ανοίξει το σκορ, ο Άρης θα ήταν πολύ κοντά στη νίκη. Ο Τζαμαϊκανός είχε σκοράρει στα δύο προηγούμενα με την Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Γκόμελ. Ειδικά με τους Ισραηλινούς ήταν καθοριστικό το πέναλτι και ευστόχησε.

Στην περσινή σεζόν ο Άρης έχασε την πρόκριση στους τέσσερις του Κυπέλλου στη Λαμία, όταν ο Καμαρά αστόχησε αρχικά στην αρχή στο 0-0 και στη συνέχεια ο Μπρούνο Γκάμα στο 120, σε ένα πέναλτι που θα έδινε την πρόκριση. Μέσα στη σεζόν είχε αστοχήσει και ο Ιτούρμπε σε ματς που είχε ήδη κριθεί (5-1 τον Παναιτωλικό). Συνολικά ο Άρης είχε 10/13 γκολ από πέναλτι.

Την περίοδο 2020-21 ο Μπρούνο Γκάμα αστόχησε στο 89′ κόντρα στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ, όπως και ο Μάνος στο 1-0 με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, αλλά ο Άρης έκανε τελικά την ανατροπή. Ο Άρης είχες 7/9 πέναλτι.

Την περίοδο 2019-20 ο Φετφατζίδης αστόχησε στο 0-0 και ο Άρης έχασε εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό, ενώ την ίδια σεζόν αστόχησε και ο Ντιγκινί στο 1-1 με τον ΟΦΗ (πάλι 7/9 πέναλτι).

Τέλος την περίοδο 2018-19, ο Άρης κέρδισε 11 πέναλτι και αστόχησε στα 5! Πιο σημαντική ήταν η απώλεια του Γιουνές πάλι σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Στο 1-1 ο Τυνήσιος αστόχησε (απόκρουσε ο Πασχαλάκης) και ο ΠΑΟΚ νίκησε τελικά 1-2 μέσα στο Βικελίδης με ανατροπή.

Στον πίνακα που ακολουθεί έχει καταγραφεί το σκορ την ώρα του αγώνα που χάθηκε το πέναλτι και σε παρένθεση το τελικό αποτέλεσμα.