Ραντζέλοβιτς: Ο... αναστενάρης που δεν «ρίζωσε» στον Ολυμπιακό

Λάζαρ Ραντζέλοβιτς
eurokinissi

Ο αρχικός ενθουσιασμός όλων στον Ολυμπιακό για τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς έδωσε τη θέση του στην αμφιβολία και εν τέλει την απογοήτευση για έναν παίκτη που του έλειπε κάτι βασικό.

Το ημερολόγιο γράφει 21/8/2019. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Κράσνονταρ στο μεταξύ τους πρώτο ματς για τα πλέι οφ του Champions League. Οι ερυθρόλευκοι προηγούνται 1-0 με γκολ το Γκερέρο από το 31′. Στο 76′ ο Πέδρο Μαρτίνς δίνει εντολή στον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς να μπει στο ματς αντί του Γιώργου Μασούρα. Δύο λεπτά αργότερα (78′) ο Σέρβος κάνει το 2-0. Στο 86′ ο ίδιος σκοράρει ξανά, 3-0 πριν ο Ποντένσε διαμορφώσει στο 89′ το τελικό 4-0.

Εκείνο το ματς αποτελεί την πιο συνοπτική και παράλληλα ακριβή περιγραφή του ποδοσφαιριστή Ραντζέλοβιτς. Αυτό είναι ο Σέρβος. Ένας… αναστενάρης, ή αλλιώς ο… βασιλιάς της αναμπουμπούλας. Κατά έναν περίεργο τρόπο, σχεδόν σε κάθε ματς που του δίνονταν η ευκαιρία να παίξει βασικός, «πνίγονταν» στη μετριότητα. Μπαίνοντας αλλαγή τα έκανε όλα άνω-κάτω, με την καλή έννοια. Ο 25χρονος ποδοσφαιριστής, που παραχωρήθηκε στη ρωσική Ουράλ, είχε ένα ξεκίνημα γεμάτο υποσχέσεις στον Ολυμπιακό αλλά από ένα σημείο και έπειτα ακόμα και οι πλέον φανατικοί υποστηρικτές του, έπαψαν να ελπίζουν.

Ο Ραντζέλοβιτς είχε αποκτηθεί 550 χιλ.ευρώ από τη Ραντνίτσκι Νις το καλοκαίρι του 2018 αλλά έμεινε δανεικός στη σερβική ομάδα ως το καλοκαίρι του 2019 που πήρε την ευκαιρία του στο μεγάλο λιμάνι. Και με εξαίρεση εκείνο το «μαγικό» 20λεπτο με την Κράσνονταρ αλλά και το γκολ-τίτλο στις 12 Σεπτέμβρη του 2020 κόντρα στην ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου, δεν έχεις κάτι άλλο να θυμάσαι.

Φτωχή συγκομιδή με 7 γκολ και 5 ασίστ

Ένας εξτρέμ που έχει 75 συμμετοχές με 3.357 λεπτά σ’ έναν γενικά καλό Ολυμπιακό επί των ημερών Πέδρο Μαρτίνς, έχει μάλλον πολύ φτωχή συγκομιδή όταν δείχνει το καρτελάκι του που λέει: 7 γκολ και 5 ασίστ. Τυχαίο ή όχι, μάλλον όχι, και πέρυσι στη β’ κατηγορία της Ισπανίας με τη Λεγανιές, ο Λάζαρ είχε καλό ξεκίνημα στη σεζόν αλλά στην πορεία οι Ισπανοί τον έθεσαν στο περιθώριο και τελικά ούτε που συζήτησαν να τον αποκτήσουν με κανονική μεταγραφή.