Καδίθ - Μπαρτσελόνα 0-4: Το μαύρο πρόβατο, Ντε Γιονγκ έσπασε το μπλόκο - Προσωρινή διακοπή για θεατή που υπέστη καρδιακό επεισόδιο

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Φρένκι Ντε Γιονγκ έβαλε την Μπαρτσελόνα από το αδιέξοδο ανοίγοντας το σκορ σε βάρος της Καδίθ, σε ένα ματς που ο Τσάβι επέλεξε να ξεκουράσει βασικούς παίκτες. Το ματς διακόπηκε στο 81′ όταν άτυχος φίλαθλος υπέστη καρδιακό επεισόδιο.

Το καλοκαίρι ήθελαν να τον διώξουν για να αδειάσουν χώρο στο μισθολόγιο, αλλά να που ο Φρένκι Ντε Γιονγκ, έμεινε, με μειωμένες αποδοχές, παίζει και «καθάρισε» την μπουγάδα για την Μπαρτσελόνα σε ένα ματς που δεν πήγαινε καλά για τους Καταλανούς με την Καδίθ.

Ο Τσάβι επέλεξε να δώσει ανάσες στους βασικούς Λεβαντόφσκι, Κουντέ, Πέδρι και Ντεμπελέ, ενώ πήραν χρόνο οι Μπεγερίν, Πικέ και Ντεπάι.

Οι αλλαγές δεν τον δικαίωσαν στο ημίχρονο, αφού το ματς έμεινε στο 0-0, με τους γηπεδούχους να υψώνουν αμυντικό τείχος για να σταματήσουν την ανώτερη αντίπαλό τους. Ο Τσάβι δεν φάνηκε να ανησυχεί και δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή στο ξεκίνημα της επανάληψης.

O Καταλανός δικαιώθηκε, αφού το γκολ που ξεκλείδωσε την άμυνα της Καδίθ ήρθε από το «μαύρο πρόβατο» του καλοκαιριού, Φρένκι Ντε Γιονγκ στο 55′ και αμέσως μετά τους πανηγυρισμούς μπήκαν στο γήπεδο οι Λεβαντόφσκι, Πέδρι και Ντεμπέλε. Σε οχτώ λεπτά ο Πολωνός γκολτζής είχε βρει δίχτυα για το 2-0 (65′) και το ματς κάπου εκεί πήγε να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία…

Απρόβλεπτη διακοπή

Όμως, στο 81′ ένα απρόσμενο γεγονός, ήρθα να διακόψει το παιχνίδι. Ηλικιωμένος θεατής στην εξέδρα υπέστη καρδιακό επεισόδιο και ακολούθησαν σκηνές αγωνίας. Ο γκολκίπερ της Καδίθ, Λεντέσμα έφυγε τρέχοντας να φέρει τον απινιδωτή στο ιατρικό τιμ. Όλο το γήπεδο πάγωσε περιμένοντας τα νέα για την υγεία του άτυχου θεατή.

Η αγωνία ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών των δύο ομάδων για την τύχη του θεατή που υπέστη καρδιακό επεισόδιο

Οι υγειονομικοί επανέφεραν ύστερα από μάχη τον σφυγμό του ανθρώπου, τον μετέφεραν σε νοσοκομείο της πόλης και το ματς επανεκκίνησε με τον Φατί να βάζει ένα τρίτο γκολ στο 86′ και τον Ντεμπελέ ένα τέταρτο στο 92′.