Ρεάλ Μαδρίτης - Μαγιόρκα 4-1: Ο Bινίσιους έπαιξε και για τον Μπενζεμά

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μπροστάρη τον Βινίσιους΄η Ρεάλ Μαδρίτης υπέταξε τη Μαγιόρκα με 4-1 και έκανε το 5Χ5 στη La Liga.

Ο Εντέν Αζάρ θυμήθηκε πώς είναι να παίζεις βασικός στο πρωτάθλημα.  Η τελευταία φορά που ο Βέλγος επιθετικός ξεκίνησε στην ενδεκάδα ήταν στις 23 Ιανουαρίου 2021 κόντρα στην Έλτσε. Ο τραυματισμός του Μπενζεμά του άνοιξε τον δρόμο…

Η Μαγιόρκα βρήκε μπόσικους τους γηπεδούχους και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Κουρτουά αναγκάστηκε να επέμβει σε σουτ του Μουρίκι. Η φάση λειτούργησε σαν καμπανάκι για τους μέρενχες που πήραν την πρωτοβουλία και στο 9΄ ο Βινίσιους έχασε την πρώτη ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Ραΐκοβιτς,

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει αλλά η Μαγιόρκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, στο 35′ με τον  Βένταντ Μουρίκι ο οποίος με κεφαλιά  νίκησε τον Κουρτουά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα της Μαδρίτης κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ που σημείωσε ο Φεντερίκο Βαλβέρδε με ατομική προσπάθεια.

Ο Βαλβέρδε ισοφαρίζει τη Μαγιόρκα

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αντσελότι επιστράτευσε τον Μόντριτς που μέχρι εκείνη τη στιγμή καθόταν δίπλα του στον πάγκο. Ο Κροάτης πήρε τη θέση του Αζάρ. Στο 72΄, το άλτερ έγκο του απόντα Μπενζεμά, ο Βινίσιους έλυσε το γόρδιο δεσμό σημειώνοντας το 2-1.

Απελευθερωμένοι οι γηπεδούχοι έλεγξαν στη συνέχεια το ματς και κατάφεραν λίγο πριν από τη λήξη του να πετύχουν δυο ακόμη γκολ με τον Ροδρίγο και τον Ρούντιγκερ και να κάνουν καθαρή τη νίκη τους (4-1) με την οποία διατήρησαν το απόλυτο στο πρωτάθλημα (5Χ5).