Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 0-0: Μπλόκο πριν από τον Ολυμπιακό

amna-epa

Η Φράιμπουργκ, επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, έμεινε στο 0-0 με την Γκλάντμπαχ για την 6η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ πήγε στο Φράιμπουργκ  αήττητη σε έξι εκτός έδρας παιχνίδια της. Όμως στο μυαλό των παικτών της ήταν το 6-0 που υπέστησαν πέρσι στο ίδιο γήπεδο.

Η Φράιμπουργκ, από την πλευρά της, υποδέχθηκε την Γκλάντμπαχ με 12 πόντους  μετά από πέντε αγωνιστικές ημέρες, γεγονός που αποτελεί ρεκόρ συλλόγου. Στην πρώτη θέση είχε να βρεθεί 21 χρόνια.

Οι δυο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο κόντρα στην εικόνα του αγώνα, έληξε χωρίς σκορ. Το 0-0 οφειλόταν κυρίως στον τερματοφύλακα της Φράιμπουργκ, Φλέκεν. Ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ, Σόμερ δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια σωτήρια απόκρουση.

Ο Φλέκεν αποκρούει προ του Τουράμ

Η Γκλάντμπαχ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να κυριαρχεί στο τερέν. Είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δύσκολα δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ. Η Φράιμπουργκ παρέμενε επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Έφτασε κοντά στο γκολ στο 76΄ με τον Τζέονγκ αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Σόμερ.

Mε το αποτέλεσμα αυτό η Φράιμπουργκ έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή της Bundesliga μετά από 6 αγωνιστικές