Παναιτωλικός - ΑΕΚ 0-2: Έβαλε... πάνθηρα Μουκουντί στη μηχανή και πέρασε από το Αγρίνιο!

eurokinissi

Η ΑΕΚ συνήλθε μετά την ήττα στο αθηναϊκό ντέρμπι και απέδρασε από το Αγρίνιο με κανονιά του Γκαρσία και αυτογκόλ του Μλάντεν σε προσπάθεια του Μουκουντί.

Η φόρμα του Παναιτωλικού ήταν ένα προειδοποιητικό μήνυμα που έφτασε στο προπονητήριο της ΑΕΚ πριν από την επικίνδυνη έξοδο στο Αγρίνιο.

O Ματίας Αλμέιδα το διάβασε το μήνυμα, προετοιμάστηκε και οι παίκτες του μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι. Από το πρώτο λεπτό έδειξαν να θέλουν να «καθαρίσουν» γρήγορα ένα ματς που είχε μεγάλο βαθμό επικινδυνότητας. Αλλά μολονότι μόχθησαν σκληρά και καθήλωσαν τον αντίπαλο, γκολ δεν βρήκαν όσο πίεζαν, αλλά σε ανύποπτο χρόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για άλλη μια φορά με σουτ εκτός περιοχής.

Λυτρωτής ήταν ο Λιβάι Γκαρσία και με αυτό το τέρμα η ΑΕΚ άνοιξε το δρόμο για το δεύτερο φετινό διπλό στην επαρχία, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, που μάλλον αδίκησε τον εαυτό της παίζοντας μαζική άμυνα μέχρι να δεχτεί το γκολ. Το 2-0 ήρθε στο 75′ με αυτογκόλ ύστερα από προσπάθεια του Μουκουντί στο ονειρικό ντεμπούτο του Καμερουνέζου, που ήταν πάνθηρας στην άμυνα, και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο Αλμέιδα αλλάζει πρόσωπα και σχήματα

Φτάσαμε στην 6η αγωνιστική και η ΑΕΚ, φυσιολογικά ακόμα ψάχνεται (όπως και άλλες ομάδες βεβαίως) και μαζί της ψάχνεται και ο προπονητής της. Για άλλο ένα παιχνίδι, άλλαξε πρόσωπα, ρόλους στους παίκτες σε κάποιους και θέση. Eίναι ολοφάνερο ότι o Ματίας Αλμέιδα δεν έχει κατασταλάξει στο σχήμα και στα πρόσωπα που θα χρησιμοποιεί και η Ένωση, αν και παίζει κατά περιόδους καλό ποδόσφαιρο,  έχει κενά στο παιχνίδι της.

Κενό μετά το 20λεπτο και ανησυχητικά σημάδια προβληματική πρώτη γραμμή άμυνας όταν πιέστηκε από τον Παναιτωλικό μετά το γκολ του Λιβάι Γκαρσία. Οι αλλαγές του Αλμέιδα αποκατέστησαν την ηρεμία και το 2-0, έδιωξε κάθε αμφιβολία.

Μολονότι η ΑΕΚ μπήκε με μεγάλη όρεξη, έκανε το καλύτερο της 20λεπτο φέτος και δημιούργησε εξαιρετικές φάσεις για να σκοράρει, γκολ δεν πήρε από τους επιθετικούς της και σταδιακά  έχασε τη φρεσκάδα της, τις ιδέες της. Ο Παναιτωλικός ώθησε το ματς στη δύναμη, τα νεύρα μπήκαν στην εξίσωση και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι έχασαν και το μυαλό τους.

Το γκολ του Γκαρσία, όμως άλλαξε τις ισορροπίες, έβγαλε τον Παναιτωλικό από την άμυνα και το ματς πήγε στα μέτρα της ΑΕΚ, που έπαιξε όπως έπρεπε για να κλειδώσει τη νίκη.

Πώς ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε να ξεκινήσει τον Ελίασον για πρώτη φορά σε ένα επιθετικό σύστημα με διάταξη 4-1-3-2.

Η «σταθερά» Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, Βίντα και Τζαβέλλας στο κέντρο της άμυνας, ο Ρότα δεξιά και ο Χατζισαφί αριστερά. Ο Σιμάνσκι μόνος τους ως αμυντικό χαφ, ο Γκατσίνοβιτς αριστερά στο κέντρο, ο Ελίασον δεξιά, ο Πινέδα σε ρόλο οργανωτή στον άξονα ως… αντί-Μάνταλος και οι Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία στην επίθεση, με τον δεύτερο να παίζει κορυφή λίγο πιο μπροστά από τον Αργεντινό .

Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε με τον Ανέστη, στην άμυνα τους Αποστολάκη, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδη, στο κέντρο τους Μλάντεν, Ντουάρτε, και Ντίας και τριπλέτα στην επίθεση τους Σενγκέλια και Ντάνγκο (αντί του Μόρσεϊ που ξεκίνησε στην Κρήτη) παρτενέρ του φορμαρισμένου Καρέλη.

Φανταστικό ξεκίνημα της Ένωσης

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με μεγάλη διάθεση και πολλά τρεξίματα στο χορτάρι και η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία ήρθε με το… τσαφ του αμαρκάριστου Λιβάι με το κεφάλι στη σέντρα του Ρότα προτού συμπληρωθεί το 4ο λεπτό.

Η ΑΕΚ με πολύ καλό passing game είχε εύκολη πρόσβαση στην περιοχή και στο 9′ ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν εύκολη λεία για τον Ανέστη.

Σταδιακά η Ένωση περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους γηπεδούχους, που βρήκαν, ωστόσο, χώρο στο 16′ με τον Ρότα να έχει ανεβεί πολύ ψηλά και τον Καρέλη να δημιουργεί για να φτάσει η μπάλα στον Σενγκέλια που σούταρε ψηλά άουτ στο 16′.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι παίκτες της Ένωσης έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο Ανέστης απέτρεψε το 0-1 στο σουτ του Αραούχο. Με την πίεση να γίνεται ασφυκτική, ο Παναιτωλικός υποχώρησε στην περιοχή του με τις δύο γραμμές άμυνας σε απόσταση μικρότερη των πέντε μέτρων. Ήταν ένα 20λεπτο χάρμα ιδέσθαι από τους κιτρινόμαυρους, αλλά το πέταξαν στα σκουπίδια, αφού το γκολ δεν ήρθε.

Το τείχος του Παναιτωλικού έβαλε στοπ στη δημιουργία φάσεων

Η Ένωση άρχισε να στερεύει από ιδέες και δεν βοήθησε ούτε η αλλαγή θέσεων των Γκατσίνοβιτς και Ελίασον. Πήγαιναν έτσι στράφι οι επιλογές του κεφάτου Πινέδα, ο οποίος με το νέο ρόλο που του ανατέθηκε, γυρνώντας ακόμα και στην άμυνα για να πάρει την μπάλα, έχασε τη δυνατότητα για το σουτ εκτός περιοχής, που είχε δώσει βαθμούς στην ομάδα του τις πρώτες αγωνιστικές.

Μοιραία, φάση βγήκε ξανά από στημένο (κόρνερ) με τον Τζαβέλα να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά του λίγο έξω από το αριστερά΄κάθετο δοκάρι.

Το ματς για κάποιο λόγο έγινε… ροντέο στα τελευταία λεπτά με κοκορομαχίες, κίτρινες (Ρότα, Χατζηθεοδωρίδης) και κάρτες σε ανθρώπους των πάγκων (κίτρινη ο Σαρίφ, κόκκινη ο Λαγκαδίτης).

Γκολ από τα αποδυτήρια και άλλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο

Από τα αποδυτήρια της ΑΕΚ για το δεύτερο ημίχρονο βγήκε ο Μουκουντί και όχι ο Τζαβέλλας, που χτύπησε με δύναμη το χέρι σε ένα τζάμι στην ανάπαυλα, κόπηκε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Παρά την απρόσμενη αυτή ατυχία, η Ένωση ευτύχησε να βρει το γκολ σε μια αντεπίθεση μόλις στο 48′ με τον Λιβάι να σουτάρει ανενόχλητος από τα 26 μέτρα και να σκοράρει σαν σε μπιλιάρδο. Διπλό σκάσιμο, δοκάρι και μέσα!

Το γκολ ήταν το έναυσμα για να βγει ο Παναιτωλικός από το καβούκι του, να πάρει πρωτοβουλίες ο ποιοτικός Ντίας, ο γρήγορος Ντουάρτε και ο πολύ καλός Σενγκέλια. Έξαφνα ο Παναιτωλικός απέκτησε υπεροπλία στο κέντρο και άρχισε να γίνεται απειλητικός. Άφησε, όμως, κενούς χώρους πίσω.

Στο 56′ ο Καρέλης θα μπορούσε να σκοράρει με κεφαλιά, όντας αμαρκάριστος, αλλά αστόχησε, ενώ ο Μουκουντί σταμάτησε δύο λεπτά αργότερα τον Ντίας τη στιγμή που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Ο Αλμέιδα απάντησε με διπλή αλλαγή περνώντας τον Μοχαμάντι αντί του Χατζισαφί και τον Άμραμπατ στη θέση του Ελίασον που τραυματίστηκε.

Η ΑΕΚ ξεπέρασε την προσωρινή τρικυμία, πήρε πάλι την κατοχή και στο 72′ ο Αραούχο σούταρε απελπιστικά άουτ μέσα από την περιοχή. Αμέσως μετά΄ο Μάνταλος μπήκε στη θέση του Ρότα, για να πάει ο Πινέδα να παίξει ως δεξί μπακ, ενώ και ο Αναστασίου άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2.

Πριν προλάβει να φανεί η νέα διάταξη της ΑΕΚ, ύστερα από κόρνερ ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, ο Μλάντεν προσπάθησε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2 στο 75′.

Λίγο αργότερα, στο 79′, ο Μάνταλος έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει με το κεφαλιά απέναντι σε μια άμυνα, που είχε χάσει πια τη μαχητικότητά και το πνεύμα του πρώτου ημιχρόνου. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν, πια, τυπική διαδικασία.

Σημαντική στιγμή για την ΑΕΚ η είσοδος του Γαλανοπούλου στο 82′, ενός παίκτη που ταλαιπωρήθηκε αφάνταστα από τραυματισμούς.

* Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό κρατώντας το πανό που ετοίμασε ο σκιτσογράφος Χρήστος Παπανίκος, με θέμα την μικρασιατική καταστροφή και τη θλιβερή επέτειο  της συμπλήρωσης 100 χρόνων. Άλλωστε, στο Αγρίνιο βρήκαν καταφύγιο πολλοί πρόσφυγες.

Οι είσοδος των δύο ομάδων με το πανό-σκίτσο του Χρήστου Παπανίκου για τη Μικρασιατική καταστροφή