Άρης: Ζημιά με Μπράμπετς, ένα μήνα έξω με θλάση β΄ βαθμού!

ΑΠΕ/ΕPA

O τραυματισμός του Γιάκουμπ Μπράμπετς στο παιχνίδι της Τσεχίας με την Πορτογαλία αποδείχθηκε σοβαρός και ο Άρης χάνει τον ένα εκ των δύο βασικών στόπερ σε κρίσιμο σημείο. Ο Ενκουλού θα κληθεί να καλύψει το κενό του

Οι φόβοι των ανθρώπων του Άρη για τον τραυματισμό του Γιάκουμπ Μπράμπετς μόλις στο 22ο λεπτό του αγώνα της Τσεχίας κόντρα στην Πορτογαλία, επιβεβαιώθηκαν.

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανε ο Μπράμπετς στην Τσεχία, έδειξαν θλάση 2ου βαθμού και σύμφωνα με τις ιατρικές εκτιμήσεις του επιτελείου της εθνικής του ομάδας, θα μείνει για έναν μήνα περίπου εκτός δράσης!

Ο Μπράμπετς επιστρέφει την Τρίτη στη Θεσσαλονίκη, θα εξεταστεί και από τον γιατρό του Άρη Νίκο Ξυλούρη και θα ξεκινήσει άμεσα αποθεραπεία.

Ωστόσο ο Άρης χάνει τον έναν από τους δύο βασικούς του στόπερ σε κομβική περίοδο. Τη θέση του θα πάρει ο Ενκουλού, ο μοναδικός στόπερ πίσω από Μπράμπετς και Φαμπιάνο, που έχει παίξει μόλις 19 λεπτά στην Τρίπολη και πριν από δύο μέρες «έγραψε» το πρώτο του 90λεπτο μετά από πολύ καιρό στην επιστροφή του στην Εθνική ομάδα του Καμερούν, στη φιλική ήττα από το Ουζμπεκιστάν με 2-0.

Ποια παιχνίδια θα χάσει

Ο Μπράμπετς θα μείνει 30 μέρες εκτός δράσης, επομένως θα απουσσιάσει από τους αγώνες με τον Βόλο, την ΑΕΚ, τον Ιωνικό και τον Παναθηναϊκό στις 23 Οκτωβρίου!