Ελλάδα - Βόρεια Ιρλανδία 3-1: Για ένα ημίχρονο ήταν η εθνική που θέλουμε να βλέπουμε!

eurokinissi

Η εθνική μας ομάδα ολοκλήρωσε με άνετο 3-1 επί της Βορείου Ιρλανδίας την πορεία της στο Nations League αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον με την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου

Είναι να απορείς κανείς γιατί η εθνική ομάδα πρέπει να πετά στα σκουπίδια ένα ημίχρονο μέχρι να βρει τα πατήματά της και να ξεδιπλώσει τις αρετές της στο γήπεδο.

Το έπραξε και στο τελευταίο παιχνίδι της στο UEFA Nations League στη Ριζούπολη με αντίπαλο την αδύναμη Βόρεια Ιρλανδία ύστερα από ένα πρώτο 45λεπτο που βγήκαν τα κωλύρρια.

Για αυτήν τη μεταμόρφωση στο δεύτερο 45λεπτο μετά το 1-1 του ημιχρόνου η Εθνική οφείλει πολλά στο δίδυμο Μπακασέτα-Μάνταλου που βγάζει ποιότητα στο γήπεδο, έχει ιδέες, πάσες και σουτ. Από τα δικά τους πόδια ξεκίνησε το 2-1 και από την κανονιά του Μάνταλου ήρθε το 3-1 που κλείδωσε τη νίκη.

Αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές και να κάνουμε αποτίμηση αυτών των δύο τελευταίων αγώνων της Εθνικής, αυτό που είδαμε έναντια σε Κύπρο και Βόρειας Ιρλανδία, δύο ομάδες πολύ χαμηλού επιπέδου, ήταν ότι οι διεθνείς κάνουν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους και αντιμετωπίζουν προβλήματα στις αντεπιθέσεις των αντιπάλων αμυντικά και το γεγονός ότι η πρόκριση είχε κριθεί δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία.

Κρατάμε όμως το δεύτερο ημίχρονο με τη Βόρεια Ιρλανδία, όπου είδαμε στοιχεία που θελουμε να έχει η εθνική μας ομάδα για να προοδεύσει. Όρεξη, ταχύτητα, φαντασία, εκτέλεση.

Η Β’ κατηγορία ευχή ή μήπως κατάρα;

Η άνοδος της Ελλάδας στη Β’ κατηγορία του UEFA Nations League, όπου θα βρει πολύ πιο ισχυρούς αντιπάλους,  θα μπορούσε να ξυπνήσει την Εθνική, αφού σε κατάσταση άμυνας συχνά αποδίδει καλύτερα. Τουλάχιστον αυτό έκανε τα προηγούμενα χρόνια. Αυτή η ομάδα, όμως, χρειάζεται συμπληρωματικά  το πάθος και την ηγετική παρουσία ενός παίκτη όπως ο Ζέκα για παράδειγμα.

Ο Πογιέτ θα πρέπει χτίσει την ομοιογένεια ώστε να δέσει αυτή η ομάδα για να μπορέσει να επανέλθει στα επίπεδα του παρελθόντος.

Οι αρχικές επιλογές του Πογιέτ

Ο Γκουστάβο Πογιέτ διατήρησε αναλλοίωτη την άμυνα της Έθνικής με Βλαχοδήμο, Μπάλντοκ-Μαυροπάνο-Χατζηδιάκο-Τσιμίκα, ενώ στο κέντρο Κουρμπέλης και Μπακασέτας έμειναν σταθεροί, ενώ ο Μάνταλος πήρε τη θέση του Σιώπη για να πιο επιθετικογενές σχήμα. Στην τριάδα της επίθεσης, ο Μασούρας και ο Πέλκας παρέμειναν στα άκρα, με τον Ιωαννίδη να αντικαθιστά τον Δουβίκα στην κορυφή της επίθεσης, όπου η Εθνική είχε τις πιο σημαντικές απουσίες (Γιακουμάκης, Παυλίδης).

Η Βόρεια Ιρλανδία ξεκίνησε με 3-5-2 (5-3-2 σε κατάσταση άμυνας) με κίπερ τον Πίκοκ-Φαρέλ, τριάδα στην άμυνα τους ΜακΝέρ, Φλάναγκαν, Έβανς, στα άκρα τους Μπράντλεϊ και Λιούις, στο κέντρο τους Τόμπσον (αντικαταστάθηκε νωρίς από τον Σαβίλ), Ντέιβις και ΜακΚάν και μπροστά τους Λέιβερι και Μαγκένις.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, αλλά ένα δώρο των Βορειοιρλανδών στο 14′ έφερε το 1-0. Η ασυνεννοησία του ΜακΝέρ με τον Πίκοκ-Φαρέλ, έδωσε στον Πέλκα τη δυνατότητα να βρει δίχτυα με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία.

Αντί να ανεβάσει ρυθμό, όμως η Ελλάδα και να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ αποκοιμήθηκε και οι Ιρλανδοί χτύπησαν τέσσερα λεπτά αργότερα με σέντρα του Ντέιβις και τον Λέιβερι να βγαίνει στην πλάτη του Μπάλντοκ για να εκτελέσει από κοντά τον Βλαχοδήμο.

Σαν να ξύπνησε μετά το 1-1 η Ελλάδα και στο 21′ ο Μπακασέτας βρήκε τον Μασούρα, αυτός πλάσαρε από πλάγια-δεξιά στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πέλλας δεν διπλασίασε τα τέρματα του, εξ επαφής κάνοντας κακό σουτ, που έφυγε αουτ, μια μοναδική ευκαιρία.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας κύλισε στη μετριότητα με την Ελλάδα να έχει την μπάλα και να μην ξέρει τι να την κάνει και τους Βορειοιρλανδούς να ψάχνουν μια ευκαιρία στην κόντρα ή από ένα στημένο.

Μάνταλος, Μπακασέτας και γκολ!

Η επινόηση του Μάνταλου και η κίνηση του Μπακασέτα ως κρυφός φορ στην περιοχή της Βόρειας Ιρλανδίας και εν τέλει η εκπληκτική πάσα του τελευταίου στον αμαρκάριστο Μασούρα, έφεραν το 2-1 για την Ελλάδα, ένα γκολ που άλλαξε την εικόνα του ματς.

Το άγχος έφυγε, η Εθνική βρήκε περισσότερους χώρους έκανε κάποιους μικρο-φάσεις, όπως το σουτ του Τσιμίκα που κόντραρε στο 58′ και του Μπάλντοκ που έφυγε άουτ στο 61′.

Στο 67′ ο Πογιέτ φρέσκαρε την επίθεση με Φούντα και Δουβίκα αντί των πολύ μέτριων Πέλκα και Ιωαννίδη, ενώ λίγο αργότερα βγήκαν Μασούρας και Μπακασέτας για να περάσουν οι Μπουχαλάκης και Χατζηγιοβάνης. Η Ελλάδα άρχισε να επιτίθεται κατά κύματα απέναντι στην κουρασμένη και απογοητευμένη Βόρεια Ιρλανδία.

Ο Μάνταλος ντύθηκε Μπακασέτας, έγινε το μυαλό της Έθνικής και στο 81′ χρίστηκε σκόρερ με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής.

Κάπου εκεί το ματς ολοκληρώθηκε ουσιαστικά με την Ελλάδα να κλείνει με νίκη την πορεία της στο Nations League.