Ρεάλ Μαδρίτης - Οσασούνα 1-1: Ο Κίκε την «πλήγωσε» κι ο Μπενζεμά την «σκότωσε»

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Γάλλος φορ Καρίμ Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι και αποβολή στο 78′, αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα και η Ρεάλ Μαδρίτης έπεσε από την πρώτη θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέτυχε να κερδίσει στο «Μπερναμπέου» τη δυνατή φέτος Οσασούνα (1-1), μια ομάδα από την οποία δεν έχει ηττηθεί από το 2011 και παραχώρησε την κορυφή στην Μπαρτσελόνα, έχοντας χειρότερη διαφορά τερμάτων.

Ο Καρίμ Μπενζεμά ήταν ο μοιραίος παίκτης των «μερένγκες» αστοχώντας από την άσπρη βούλα στο 78′, έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Είχε προηγηθεί ένα τυχερό γκολ του Βινίσους στη λήξη του ημιχρόνου και η ισοφάριση από τοκ Κίκε, στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν η Ρεάλ «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο.

Χωρίς Κουρτουά και Μόντριτς

Μια ισχιαλγία δεν επέτρεψε στον Κουρτουά να αγωνιστεί και τη θέση του πήρε ο Ουκρανός Λούνιν, ενώ ο Αντσελότι ξεκούρασε τους Μόντριτς και Βαλβέρδε επιλέγοντας τους Θεμπάγιος και Ροδρίγο.

Η Οσασούνα παρατάχθηκε χωρίς τον καλύτερο σκόρερ της, Άβιλα (3 γκολ σε 6 ματς) και με σύστημα 4-5-1 προσέχοντας ιδιαίτερα τα μετόπισθεν.

Η σέντρα που κατέληξε στα δίχτυα

Χωρίς να παίξει εντυπωσιακά (το αντίθετο…) η Ρεάλ σκόραρε πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ένα γκολ που αμφισβήτησαν οι παίκτες της Οσασούνα. Ο Βινίσιους έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ρίντιγκερ από θέση οφσάιντ κινήθηκε προς την μπάλα, αλλά ο διαιτητής έκρινε ότι ήταν μακριά από το τέρμα και δεν υπέδειξε παράβαση. Ήταν μόλις η δεύτερη προσπάθεια της Ρεάλ προς την εστία, έστω κι αν ο Βίνι δεν είχε πρόθεση να σκοράρει.

Ούτε ο ίδιος ο Βινίσιους δεν περίμενε ότι θα σκόραρε επιχειρώντας σέντρα.

Ισοφάριση από την Κίκε – Μοιραίος ο Μπενζεμά

Βλέποντας ότι η Ρεάλ ήταν ανόρεχτη, η Οσασούνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε με τον Κίκε στο 50′ και λίγο αργότερο, στο 53′. ο ίδιος αστόχησε εξ επαφής, μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-2. Ο Αντσελότι αντέδρασε αμέσως βγάζοντας τον άφαντο Τσουαμενί και τον «λίγο» Θεμπάγιος και ρίχνοντας στον αγώνα τους Καμαβιγκά και Βαλβέρδε.

Ο Κίκε έχει μόλις πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Νέες αλλαγές στο 74′ με Μιλιτάο και Ασένσιο αντί των Μεντί και Κρόος. Πριν προλάβουν να παίξουν ενεργό ρόλο οι νεοεισελθόντες, ο Μπενζεμά έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και ανατράπηκε από τον Νταβίδ Γκαρσία. Πέναλτι και αποβολή. Ωστόσο, ο Γάλλος φορ αστόχησε στο 78′, ενώ στο 81′ σκόραρε αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Παρά την προσπάθεια της Ρεάλ και μολονότι΄είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα άλλο γκολ δεν μπήκε, η νίκη δεν ήρθε και η πρώτη θέση στη La Liga χάθηκε

Τιμή για τον Αμάνθιο

Το εναρκτήριο λάκτισμα στο παιχνίδι έδωσε ο 83χρονος, πρόσφατα εκλεχθείς επίτιμος πρόεδρος της Ρεάλ, Αμάνθιο Αμάρο, παίκτης των Μαδριλένων από το 1962 έως το 1976 και προπονητής τη σεζόν 1984-85.

Ο επίτιμος πρόεδρος της Ρεάλ και παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της, Αμάνθιο, στο εναρκτήριο λάκτισμα του αγώνα.