Παναθηναϊκός: Μια κατάρα... 1.044 ημερών που δεν έχει προηγούμενο!

Ο Κώστας Γουλής γράφει για τις συναντήσεις του Παναθηναϊκού με τον «κακό του δαίμονα» Αστέρα με την ομάδα της Τρίπολης να μετρά εφτά (!) παιχνίδια αήττητου σερί απέναντι στους «πράσινους».

Κάθε μεγάλη ομάδα έχει τον «κρυπτονίτη» της, έναν μικρομεσαίο αντίπαλο που του δυσκολεύει τη ζωή, περισσότερο από κάθε άλλον και του δημιουργεί διαρκώς «θέματα».

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετούς «ζόρικους» αντιπάλους (ειδικά) τα τελευταία χρόνια απ’ τις ομάδες της δεύτερης και τρίτης «ταχύτητας» της Super League 1, που του προκαλούσαν αγωνιστικούς «μπελάδες», αλλά κανείς δεν μπορεί να… συγκριθεί με τις «ζημιές» που έχει προξενήσει στο «τριφύλλι» ο Αστέρας Τρίπολης απ’ τη σεζόν 2007/08 και μετά!

Απ’ τους «μικρομεσαίους» της κατηγορίας, η ομάδα της Αρκαδίας είναι εκείνη κόντρα στην οποία ο Παναθηναϊκός έχει το χαμηλότερο «win ratio» (συχνότητα νίκης σε ποσοστό), μετρώντας 14 νίκες, 16 ισοπαλίες και 6 ήττες, σε 36 αγώνες πρωταθλήματος (46-26 τα γκολ)! Δηλαδή ποσοστό 38,9%!

Αποκορύφωμα βεβαίως, το αρνητικό σερί που έχει το «τριφύλλι» απέναντι στον Αστέρα εδώ και περίπου 34 μήνες, καθώς δεν έχει καταφέρει να τον νικήσει στους τελευταίους 7 αγώνες που έχουν δώσει στη Λίγκα, τόσο στην κανονική περίοδο, όσο και στα playoffs!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε για τελευταία φορά επί του Αστέρα την 1η Δεκεμβρίου 2019 (πριν από 1.044 μέρες!), όταν νίκησε με 1-0 στο ΟΑΚΑ, χάρις σε ένα εύστοχο πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στα πρώτα λεπτά (παράβαση που δόθηκε απ’ το VAR).

Εκτοτε, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο ο Αστέρας κατάφερνε να βγαίνει πάντα… αλώβητος απ’ τους αγώνες του με τον Παναθηναϊκό! Στον β’ γύρο της περιόδου 2019/20 οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην Τρίπολη, ενώ τη σεζόν 2020/21 οι Αρκάδες νίκησαν το «τριφύλλι» με 1-0 στην πρεμιέρα της Super League 1 και στη συνέχεια ήρθαν τρεις φορές ισόπαλοι.

Στη Λεωφόρο έμειναν στο 0-0 στον β’ γύρο της κανονικής περιόδου, ενώ στα playoffs, αναδείχθηκαν δύο φορές ισόπαλοι 2-2, πρώτα στην Τρίπολη (με γκολ ισοφάρισης στο 97′ απ’ τον γκολκίπερ του Αστέρα, Νίκο Παπαδόπουλο!) κι ακολούθως στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Ακόμη χειρότερο ήταν το περσινό σενάριο για τον Παναθηναϊκό: Προηγήθηκε στην Τρίπολη με το γκολ του Καρλίτος την 6η αγωνιστική, όμως ο Αστέρας «γύρισε» το ματς στο τελικό 2-1 πριν βγει το ημίχρονο, ενώ νίκησε και στον β’ γύρο στη Λεωφόρο, χάρις σε ένα «παγωμένο» πέναλτι του Μπαράλες στα τελευταία λεπτά.

Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο ο Γιοβάνοβιτς έχει «ξορκίσει» πολλές αρνητικές παραδόσεις του Παναθηναϊκού -διπλό σε «Γ. Καραϊσκάκης», στο Ηράκλειο και στην Τούμπα, νίκες επί του έτερου «κακού δαίμονα» ΠΑΣ Γιάννινα, κατάκτηση τροπαίου (Κύπελλο Ελλάδας), έξοδο στην Ευρώπη- και πλέον (με σημαντικές ελλείψεις στην ενδεκάδα), έχει μπροστά του άλλη μία «επικίνδυνη αποστολή», απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει μάθει να βγάζει το… λάδι στους «πράσινους».