Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Ο Ρονάλντο υπέγραψε την ανατροπή με το 700ο του γκολ

amna-epa

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το 700ο γκολ της καριέρας του και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 με ανατροπή την Έβερτον στην 9η αγωνιστική της Premier League

Ο Έρικ Τεν Χάαχ άφησε για άλλη μια φορά στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο «Γκούντισον Παρκ». Αλλά η τύχη τα έφερε αλλιώς. Τραυματίστηκε ο Μαρσιάλ και ο Πορτογάλος πέρασε στη θέση του στο 29΄. Λίγο αργότερα έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλά. Σκόραρε μάλιστα ένα ιστορικό γκολ. Το 700ο στην καριέρα του.

Το ματς όμως ξεκίνησε στραβά για την ομάδα του Μάντσεστερ αφού από το 5΄ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ ύστερα από λάθος του Κασεμίρο και βολίδα Ιβόμπι (1-0). Ένα σημαδιακό γκολ για τον Ιβοριανό αφού ήταν το πρώτο του γκολ στην Premier League με σουτ εκτός περιοχής.

Δέκα λεπτά όμως αργότερα η Μάντσεστερ ισοφάρισε με το νέο της αστέρι, τον Άντονι ο οποίος αξιοποίησε την υπέροχη μπαλιά του Μαρσιάλ και σημείωσε το τρίτο του γκολ σε ισάριθμους αγώνες στην Premier League. O  πρώτος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκοράρει στις τρεις πρώτες του εμφανίσεις!

Και λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο γράφτηκε η Ιστορία. Συνδυάστηκαν οι δυο πρώην συμπαίκτες στη Ρεάλ, ο Κασεμίρο με τον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος νίκησε τον Πίκφορντ για να κάνει το 1-2.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας μεγάλη κατοχή μπάλας και χάνοντας ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Βρήκε  ένα ακόμη γκολ στο 80΄με τον Μάρκους Ράσφορντ που όμως  της το πήρε ο VAR (οφσάιντ) και η αγωνία για το τρίποντο κράτησε λίγο ακόμη. Με τη νίκη αυτή οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας (με ένα ματς λιγότερο).