Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ 5-0: Πάρτι των Βαυαρών... χωρίς καλεσμένους

AMNA/EPA

Απόλυτη κυρίαρχος η Μπάγερν Μονάχου στο «Allianz Arena», διέλυσε με 5-0 την ανήμπορη να αντιδράσει, Φράιμπουργκ και την προσπέρασε, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στο πρωτάθλημα της Bundesliga.

Η Μπάγερν Μονάχου επέβαλλε από την αρχή το δικό της ρυθμό στο «ντέρμπι» κορυφής με την Φράιμπουργκ, επικράτησε άνετα με 5-0 και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή. Τα γκολ των Βαυαρών απέναντι στους… εξαφανισμένους ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο φιλοξενούμενους, πέτυχαν ο Γκνάμπρι (13′), ο Τσούπο – Μοτίν (33′), ο Σανέ (52′), ο Μανέ (55′) και ο Ζάμπιτσερ (80′),

Η νίκη της ασταμάτητης και πρωτοπόρου Ουνιόν Βερολίνου επί της Ντόρτμουντ (2-1) έκανε επιτακτική ανάγκη το «τρίποντο» και για τις δύο ομάδες, στο κρίσιμο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και την Φράιμπουργκ. Πλήρωσε τα αμυντικά της κενά η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, την ίδια ώρα που ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν παρουσίασε ένα επιβλητικό σύνολο, με πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς του «Allianz Arena», αλλά οι Βαυαροί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Γκνάμπρι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Φλέκεν με άπιαστη καρφωτή κεφαλιά, μετά από ωραία ομαδική επίθεση.

Στο 33′, ο Tσούπο-Μοτίν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και επισφράγισε την κυριαρχία τους στο ματς, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας της Φράιμπουργκ.

Η Μπάγερν Μονάχου άγγιξε το τρίτο γκολ στο 52′ σε μία φάση με πρωταγωνιστές τους δύο σκόρερ της, όταν το βολέ του Γερμανού εξτρέμ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Φλέκεν.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Γκνάμπρι, το έκανε ο Σάνε ένα λεπτό αργότερο (53′), πετυχαίνοντας το 3-0 με σουτ έπειτα από εκπληκτική ασίστ του Τσούπο Μοτίν.

Ο εφιάλτης για τη Φράιμπουργκ συνεχίστηκε, με τον Μανέ να γράφει το 4-0 στο 56′ μετά από ασίστ του Γκνάμπρι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζάμπιτσερ στο 80′.