Αζαξιό - Παρί Σεν Ζερμέν 0-3: Ο... ξενερωμένος Εμπαπέ και ο Μέσι έκρυψαν τη μπάλα

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η Παρί Σεν Ζερμέν στο ρελαντί, πέρασε από το «François Coty», επικρατώντας με 3-0 της Αζαξιό χάρη στα τέρματα του Κιλιάν Εμπαπέ στο 24ο λεπτό και στο 82ο λεπτό και του Λιονέλ Μέσι στο 78′. Οι δύο αστέρες της πρωταθλήτριας Γαλλίας μοιράστηκαν γκολ και ασίστ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει αήττητη στη Ligue 1, μετά και τη νίκη της με 3-0 επί της Αζαξιό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σκόρερ της αναμέτρησης, o Κιλιάν Εμπαπέ (24′, 82′) και ο Λιονέλ Μέσι (78′), με τους δυο τους να κρύβουν τη μπάλα και να βρίσκονται με… τα μάτια. Οι δύο αστέρες της ομάδας του Κριστόφ Γκαλτιέ μοιράστηκαν γκολ και ασίστ.

Οι πρωταθλητές αύξησαν τη διαφορά στους 6 βαθμούς από τη δεύτερη στην κατάταξη Λοριάν, που αγωνίζεται την Κυριακή (23/10) στην έδρα της Τρουά.

Χωρίς του τιμωρημένους Νεϊμάρ και Σέρχιο Ράμος και τους τραυματίες Κιμπεμπέ, Ντανίλο Περέιρα και Νούνο Μέντες, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ πέρασε νικηφόρα από το «Stade François Coty», κόντρα στους γηπεδούχους, που παλεύουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Παρά τη διαφορά δυναμικότητας, οι παίκτες της Αζαξιό το πάλεψαν στο πρώτο εικοσάλεπτο, δημιούργησαν δύο ευκαιρίες, την ώρα που οι Παριζιάνοι σε κάποια σημεία έδειχναν εκνευρισμένοι με το διαιτητή.

Μέχρι το 24ο λεπτό όταν ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από ασίστ του Μέσι. Με αυτόν τον τρόπο, ο Γάλλος άσος έφτασε τα 9 γκολ τη φετινή σεζόν στη Ligue 1.

Ο Γάλλος επιθετικός απώλεσε απίστευτη ευκαιρία να βρει ξανά δίχτυα στο 36′, μετά την κοντινή πάσα ακριβείας του Χακίμι, που τον έβγαλε μόνο του απέναντι στον Λερουά, αλλά εκείνος έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία της Αζαξιό.

Κάπως έτσι, με τον Εμπαπέ να φτάνει στην περιοχή των γηπεδούχων αλλά να επιχειρεί άστοχα σουτ και μία μεγάλη ευκαιρία του Ρουίθ στο φινάλε, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί είχε και πάλι τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με τους Μέσι και Εμπαπέ να δοκιμάζουν διάφορους τρόπους για να φτάσουν στο γκολ.

Oι γηπεδούχοι… εμφανίστηκαν στο 71′ με το σουτ του Μπελαϊλί να σταματάει εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα.

Ωστόσο, η Παρί λίγα λεπτά αργότερα (78′) έκανε το 2-0 με ένα γκολ ποίημα του Λιονέλ Μέσι μετά από ωραία ομαδική συνεργασία και ασίστ του Εμπαπέ.

Στο 82′, οι δυο τους συνεργάστηκαν και πάλι, με τον Αργεντινό αυτή τη φορά να μοιράζει στον Γάλλο για το 3-0.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Παρί να φτάνει τις 10 νίκες σε 12 ματς.